Budova Nové radnice stále umí překvapit

  • 16. srpna 2021,
  • 14:37,
  • Brno,
  • Jana Holubová

Křížová chodba, renesanční schodiště, hodiny a kašna na nádvoří. Nejen to je k vidění na brněnské Nové radnici, která brňanům připomíná historický vývoj. A k těmto zajímavostem přibylo ještě odhalení fresky v bývalém sále hejtmanství.

Reklama

Jednou z významných brněnských budov je Nová radnice. Přesto, že součástí jejího názvu je slovo “nová”, lze při její návštěvě najít mnoho připomínek dob minulých. Její příběh začíná již ve středověku.

To, co dnes známe jako Novou radnici, tak původně se jednalo o stavovský dům a ve své době to byla vlastně nejdůležitější budova na Moravě, protože v ní zasedaly zemské sněmy,” uvedl Martin Koplík, průvodce.

Původně zasedaly v budově dominikánského kláštera, avšak zasedání zasahovala do klášterního života. A tak se postupem času stavové z kláštera vymisťovali.

“Od dominikánů koupili tehdy nefunkční dormitáře, tzn. ložnice, ve kterých si zřídili zasedací síň. Ta v podstatě je na stejném místě až dodnes. Je to ten sál, ve kterém zasedá městská rada magistrátu,” doplnil Martin Koplík, průvodce.

V něm stavové zasedali do 80. let 18. století. Pak dům připadl armádě. Krásné barokní budovy byly pak využívány způsobem, který jejich kráse i funkčnosti výrazně uškodil. V 19. století zde sídlilo například gymnázium nebo dokonce vývařovna pro chudé. Na počátku 20. století byla budova prodána městu Brnu a od té doby se psala historie Nové radnice.

V třicátých letech potom byla budova zrekonstruována podle návrhu funkcionalistického architekta Josefa Poláška a od 1935 tady vlastně zasedá nejvyšší orgán města Brna - magistrát,” uvedl průvodce Martin Koplík.

Nová radnice byla svědkem významných událostí. Z jednoho balkonu například promlouval během své návštěvy v roce 1939 Adolf Hitler. Z druhého potom zase královna Alžběta II. Na dvou nádvořích je k vidění hned několik artefaktů. Kašna s alegoriemi dvanácti měsíců, chrlič draka či portály ze zbořených paláců. Nejstarší částí Nové radnice je tzv. křížová chodba, která v současné době slouží jako výstavní prostor.

“V křížové chodbě se kromě té nádherné kamenické výzdoby zachovala také částečně výmalba, ať už gotická nebo renesanční. A na počátku 20. století sloužila křížová chodba jako městské lapidárium. To znamená, že sem byly ukládány kamenné prvky z nejrůznějších staveb ve městě,” řekl průvodce Martin Koplík.

Dnes jsou díky tomu v chodbě k vidění například zbytky tzv. královské kaple, která stála na Dominikánském náměstí. Nejnovější zajímavostí na Nové radnici je objev freskové výzdoby v bývalém sále hejtmanství.

“Udělaly se tam sondy a zjistilo se, že ta freska je v lepším stavu, než se předpokládalo. Takže teď je úplně čerstvě odhalená, po více než 100 letech ji zase můžeme vidět. Na stropě toho sálu je vidět zasedání zemského soudu a po jeho obvodech na svislých stěnách jsou takové iluzivní niky, ve kterých jsou namalovány sochy, například spravedlnosti,” řekl Martin Koplík

Freska odkazuje na slávu moravského práva a zobrazuje také erby soudců. Zda Nová radnice skrývá ještě další poklady historie, to se můžeme jen domnívat.
GADO, s.r.o. - pracoviště Břeclav
Břeclav
od 107 Kč/hod.

Detail

Město Šlapanice - Šlapanice
Šlapanice
od 20 130 do 29 520 Kč/měsíc

Detail

Zuzana Illková - květinový stánek ul. Česká
Brno
od 19 700 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Reklama

PR články

Pod svícnem Barchanu

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu