Arnoldova vila a její historie znovu ožívá

  • 9. května 2024,
  • 19:36,
  • Brno,
  • Eva Meissnerová

Arnoldova vila a její historie znovu ožívá. Slavné brněnské architektonické trio je teď kompletní . Obohatí ho ještě propojení zahrad.

Reklama

Arnoldova vila, jeden z členů vzácného architektonického tria, jehož součástí jsou ještě vila Löw Beer a Tugendhat, se veřejnosti oficiálně představila v novém kabátě. Její památková rekonstrukce byla zahájená v roce 2021 a nebyla jednoduchá.

Náročná rekonstrukce byla, protože už od roku 2012 byla vila uzavřena, protože staticky se celý černopolní svah hýbe, že už u vily Tugendhat víme, že se nám mírně posunuje a tento objekt měl velké statické poruchy, takže velká část prací byla právě statické zajištění. Jsou tu betonové vany, betonové piloty. Aby vila byla vůbec zachráněna, trvalo nám to 2 roky a ta finální fáze zas probíhala v tom krásném v takovém tom památkářského duchu, že se zde restaurovala všechno, co jsme mohli,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Náklady na rekonstrukci byly přibližně z třetiny hrazeny z Norských fondů . Zbylých 120 milionů doplatilo město Brno. Při stavebních pracech byly objeveny cenné původní prvky a byla snaha je zachovat.

„Našli jsme původní kliky, původního ostění, takže zachránili jsme, co šlo. Třeba i schodiště, které vypadá, jakoby se neopravilo. Tak je to právě schválně, abysme podtrhli tu historickou hodnotu a ten stav, tak jak to schodiště tady 100 let sloužilo,“ dodal ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily má podtitul "Centrum dialogu". Záměrem bylo na pozadí česko-německo-židovské komunity vytvořit kulturně-vzdělávací centrum, které bude nabízet pestrou škálu vzdělávacích aktivit.

„ “Středy v muzeu“ je akce, kterou jsme si vymysleli, abysme veřejnosti prezentovali naši muzejní práci, takže každou středu v muzeu se něco děje. Buď jsou to vernisáže výstav, což je obvyklé, ale doplníme to přednáškovým cyklem, který pořádáme buď my sami, nebo se týká výstav, komentovaných prohlídek. Věříme, že to bude jedna z hlavních náplní Arnoldovy vily,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Vila návštěvníkům nabízí stálou expozici s názvem "Odkaz minulosti v plynutí času". Ta se skládá ze tří částí.
Ve druhém poschodí je expozice s názvem "Židé v Brně", jejíž součástí je i takzvaná „Židovská brána“.

Je to jakýsi objekt, prostor, na němž se promítá videomapping, který vlastně zachycuje dějiny židů v Brně od středověku do 20. století, nebo respektive až do současnosti. A má takový symbolický tvar brány, vstupní brány do Brna. Takzvané „Židovské brány“, která od středověku, od vzniku města, stála na konci dnešní Masarykovy ulice,“ řekl historik Mgr. Michal Doležel.

Třetí patro se věnuje příběhu stavitele Josefa Arnolda a poslední soukromé majitelce vily, Cecilii Hože. Ve věžičce domu je poslední část výstavy.

A zároveň je tu i expozice geniu loci té lokality, která vypráví příběhy a bude dál vyprávět příběhy domů, které se nachází v blízkosti Arnoldovy vily,“ dodal historik Mgr. Michal Doležel.

Od 16. května se rozšíří nejen otevírací doba od úterý do neděle, ale celý areál. Dojde totiž k propojení zahrad všech tří vil, které na sebe přes rodinu Löw Beer historicky navazují. Úpravy zahrad a jejich propojení stály město 25 milionů korun a mají se stát pro obyvatele Brna další oázou klidu v centru města.
BONAGRO, a.s. - 07
Šlapanice
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ŠEDOVÁ pure service, z.ú. - Strážnicko
Strážnice
od 10 500 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu