Mimořádně vzácný a jedinečný exponát šifrovacího stroje v Brně
- 14. srpna 2024,
- 18:00,
- Brno,
- Jakub Sabol
Mimořádně vzácných kusů šifrovacího stroje z roku 1943 se v Evropě dochovalo jen několik desítek. Jeden z nich je k vidění v Brně. Výstava zapůjčená ze Slovenského technického múzea nabízí přehled čtení a tvorbu šifer, znaků, hesel a kódů napříč historií. Muzeum v Králově Poli vystavuje šifry až do konce roku.
Unikátní šifrovací stroj Enigma M3 vyrobili v první polovině čtyřicátých let po vzoru holandského zařízení z roku 1919. Sloužil potřebám německé armády na letišti ve slovenských Malackách. Po konci války ho tu náhodou objevili místní.
„Je nutno připomenout, že se vlastně jedná o jediný stroj tohoto typu, který je uchováván ve veřejných institucích na území bývalého Československa, “ upozorňuje Radek Slabotínský, kurátor sbírkových fondů v Technickém muzeu v Brně.
Výstava zapůjčená ze Slovenska má dvě části. Jedna je zaměřená na samotnou Enigmu, zbytek se věnuje vývoji šifrování, které má dlouhou historii a doprovází život každého z nás.
„Třeba při přihlášení se do internetového bankovnictví, tak vlastně ten kód má také jakýsi znak, šifru, protože tam dávají malá písmena, velká písmena, čísla a popřípadě další znaky, “ připomíná Radek Slabotínský, kurátor sbírkových fondů v Technickém muzeu v Brně.
„Svým způsobem už šifrování je zakódováno už na starých hieroglyfech, vlastně na starých tabulkách a nebo na psaném textu. A vlastně pomocí znaků, obrázků, obrázkového hieroglyfického písma, takže už je to starověký Babylon, starověký Egypt a tady tyto starověké civilizace, " říká Radek Slabotínský, kurátor sbírkových fondů v Technickém muzeu v Brně.
Na výstavu narazil třeba Josef Kavka z Náměšti nad Oslavou. Po pár minutách si okamžitě vzpomněl na své první zkušenosti se šifrováním, se kterým se osobně seznámil v 70. letech na vojně.
Jsem tam psal nějaké kódy, nikdo nevěděl, co to je, ale vím, že k tomu existovaly nějaké tabulky, které si potom k tomu ti důstojníci přiložili. K tomu neměli přístup vojáci, my jsme tam byli jen od toho, abychom psali na dálnopisných strojích, přidává osobní vzpomínku Josef Kavka, návštěvník výstavy.
Kavka patří mezi fanoušky historie. Podle něj byly kódy nezbytnou součástí bojů už třeba v první světové válce a expozice věnovaná šifrám se mu velmi líbí.
„Samozřejmě, že to je skvost dalo by se říct. Myslím si, že při dnešní šikovnosti techniků jsou možná některé i v provozuschopném stavu, “ cení Josef Kavka, návštěvník výstavy.
Výstava, která mimořádně vzácný šifrovací stroj Enigma nabízí poprvé na území České republiky, je v královopolském muzeu k vidění až do konce roku.