Bastion na Špilberku nabízí zcela unikátni pohled na pevnostní architekturu

  • 3. srpna 2024,
  • 18:01,
  • Brno,
  • Jan Kruba

Při rekonstrukci opevnění Špilberku byly objeveny pozůstatky bastionu z třicetileté války. Pamatují hrdinnou obranu Brna před Švédy.

Reklama

Hrad Špilberk je významnou dominantou města Brna. Návštěvníkům nabízí hned několik zajímavých prohlídkových tras.

Pozvala bych určitě na prohlídkový okruh Bastion opevnění, což je čtvrtý prohlídkový okruh Muzea města Brna na hradě Špilberku,”  předestřela Barbora Kachlířová, mluvčí Muzea města Brna.

“V našem prohlídkovém okruhu se návštěvníci dozví něco o nejslavnější kapitole dějin Brna a to o obléhání švédskými vojsky roku 1645. Tehdy se datují i počátky stavby tohoto opevnění, tohoto bastionu, který ale tehdy vypadal úplně jinak,”  řekl Michal Hančák, průvodce a historik.

Do bastionu se vstoupit nedalo, protože byl celý vyplněn dusanou zeminou. Takto vystavěná opevnění dovedla velmi dobře odolávat dělostřelbě. A využívala se ještě za 1.světové války.

“Když Třicetiletá válka skončila, došlo k přestavbě a vylepšení té fortifikace a vzniklo právě i to podzemí, které mohou dneska návštěvníci navštívit, takzvaná hendelopa neboli obvodová galerie, která je dlouhá 75 metrů, ”  doplnil Michal Hančák, průvodce a historik.

Bastion vystavěli proti Starému Brnu a Kraví hoře, protože při obléhání švédskými vojsky byl právě zde nejohroženější úsek.

Pokud by se návštěvníci podívali do těchto spodních partií, tak uvidí špilberskou skálu. Vykopat základy tady těchto budov v sedmnáctém nebo osmnáctém století byla velmi fyzicky náročná práce. To co tady uvidíte dále, respektive níže, tak jsou to pozůstatky klenby takzvané obvodové galerie, která sloužila pro vojsko místní posádky aby se mohlo pohybovat pod úrovní terénu,”  řekl Michal Hančák, průvodce a historik.

Jednou z oblíbených metod dobývání bylo podminování špice bastionu, který se pak zhroutil a po vysypané zemině se dalo lehce dostat na hradby. Nejprve však bylo nutné vyhloubit z bezpečné vzdálenosti minovou chodbu.

A s tím souvisí i další funkce, tak zvané odposlouchávací chodby. Na konci tohoto tunýlku byl třeba nějaký buben s kostkami nebo třeba s hrachem, ty kostky nebo ten hrách samozřejmě vibroval, tak se dovtípili, že v blízkosti se snaží nepřítel podkopat pod ten bastion,”  vysvětlil Michal Hančák, průvodce a historik.

Na počátku tohoto století byla veškerá zemina z bastionu odtěžena. Do takto vzniklé dutiny byl vestavěn bastion nový, menší, v němž sídlí depozit sbírek a vzduchotechnika. Návštěvníci vlastně procházejí impozantním meziprostorem.

Na tento prohlídkový okruh se musí návštěvník dopředu objednat, skupina od patnácti lidí nahoru. Děláme i jiné věci v bastionu. V létě pořádáme letní příměstské tábory a děti tady chodí stezku odvahy,”  dodala Barbora Kachlířová, mluvčí Muzea města Brna.

Prohlídka bastionu nabízí unikátní zážitek a v parných letních měsících též vítané osvěžení.




Bubilos s.r.o. - 01
Malhostovice
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

DOZETR s.r.o. - 01
Vojkovice
od 30 000 do 48 000 Kč/měsíc

Detail

Gabriela Braunerová 001
Bučovice
od 300 do 500 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu