Obnova Paláce Morava na Malinovského náměstí
- 1. srpna 2024,
- 18:04,
- Brno,
- Jakub Sabol
Kino Kapitol, diskotéka Roxy nebo prodejna Tuzexu. Legendární Palác Morava stojí na Malinovského náměstí přes 90 let. Památkově chráněnou budovu z pera Ernsta Wiesnera čeká rekonstrukce za více než miliardu. Do útrob polyfunkčního objektu nahlédl i náš štáb.
Oprava konstrukcí a funkčních částí domu. Zapojení všech moderních technologií se snahou zachovat kvalitu budovy z dob jejího vzniku. Palác Morava čeká v nejbližších letech kompletní obnova.
„Zcela obnovíme velkoformátové Wiesnerovy výkladce, akorát je uděláme technicky adaptované na dnešní tepelně-technické požadavky, to znamená zaskleným dvojsklem, takže opravdu budou působit krásně jako tehdy,“ přibližuje Martin Habina, autor projektu obnovy Paláce Morava.
Samotný dvůr se zcela promění ve veřejné místo plné zeleně a odpočinkových ploch. Vznikne tu kavárna a přímo pod povrchem dvora podzemní parkoviště. Podle architekta Habiny je cílem, aby památkově chráněný dům svými hodnotami i nadále dokonale splýval s okolím. Pro jeho tým jde o jeden z nejvýznamnějších projektů vůbec.
„Ta podstata, že je to památka, to je zásadní přidaná hodnota i pro ten budoucí produkt. My vlastně nacházíme tu synergii v té fakt super kvalitní památce a toho funkčního využití,“ Martin Habina autor projektu obnovy Paláce Morava.
Obnově předchází přípravy plné debat odborníků z řad architektů i památkářů. Celý projekt několikrát zcela přepracovávali. Od úplného začátku uběhlo osm let. Teď citlivou rekonstrukci investor odhaduje minimálně na miliardu korun. Momentálně pracuje na stavebním povolení.
„Máme tu velkou kancelářskou část, bytovou část, máme obchody a máme tu i služby. A to my chceme určitě zachovat, protože cítíme, že je to přesně co, co na tohle místo patří,“ říká přesvědčeně Hana Vyplelová, výkonná ředitelka IMOS development.
Dům nechala vystavět žena brněnského továrníka Hermine Stiassna a na konci 20. let minulého století ho dokončila Moravská zemská pojišťovna. Původně měl být mrakodrapem, začínající výškové regulace staveb a nestabilní podloží nakonec umožnily postavit pouze šest pater. V přízemí dříve fungovala prodejna Tuzex a rušno bylo také v podzemí.
Kino Kapitol, známé též pod názvem Družba, patřilo mezi nejpopulárnější kina v Brně. V tomto sále s kapacitou 800 diváků fungovalo až do roku 2003.
Prostor kinosálu zaplnily kulečníkové stoly. V promítací kabině dnes čepují pivo. Ve vzduchu je tu každý večer cítit tabáková vůně z vodních dýmek. V objektu totiž dlouhé roky působí oblíbená čajovna.
Brňané jistě vzpomenou i legendární diskotéku Roxy, kam se i nyní jezdí výtah nebo prosklenou kavárnu s půlkruhovou terasou v prvním patře. Budova je dodnes považovaná za klenot funkcionalismu moravské metropole.
„Přestože dům má železobetonový skelet, tak v přízemí jsou oblouky, které jsou jakousi aluzí na starší architekturu. Ten dům je obložený cihelným páskem, který je poskládán v takovém parketovém formátu,“ popisuje Petr Svoboda, vedoucí centra moderní architektury NPÚ.
V interiéru najdeme i části původního majetku. Kdy přeměna paláce začne zatím majitelé neví. Podle odhadů v různých etapách ale potrvá minimálně pět let.