Stánek Moravského zemského muzea budí na letošním Festivalu vědy a techniky opět živý zájem
- 9. září 2024,
- 18:00,
- Brno,
- Jan Kruba
Tento víkend se uskutečnil oblíbený Festival vědy a techniky. Moravské zemské muzeum tam mělo opět své zastoupení.
O tom, že věda není žádná nuda se mohli Brňané přesvědčit na Festivalu vědy a techniky, který se konal od pátku 6. září po celý víkend na brněnském výstavišti v pavilonu A1.
Každoročně zde najdeme i stánek Moravského zemského muzea.
“My se jako Moravské zemské muzeum samozřejmě snažíme sem každý rok posílat jiná oddělení a jiné části naší práce, která zde bude prezentována.
Aby to bylo prostě atraktivní pro tu část obyvatel, která sem chodí, to znamená pro střední a základní školy i třeba pro rodiče s dětmi,” uvedla Hana Svanovská, oddělení komunikace a marketingu MZM.
Prezentace probíhala ve stylu her a programů, do nichž se mohly děti i rodiče aktivně zapojit.
Archeologický ústav Moravského zemského muzea se pochlubil hned dvěmi stanovišti.
“Jedno je ukázka mikroskopie. To, jakým způsobem můžeme zkoumat nejenom archeologický materiál, jak ze starších období, v podstatě třeba z pravěku, středověku nebo i z blízkého novověku. Kolegyně potom tady má park zaměřený na středověkou stravu.
Jaká jídla mohli ti lidé připravovat, jíst a nebo, jak je možné z keramických nádob, které najdeme, zjistit co v nich vařili,” vysvětlil David Hons, kurátor MZM.
I konzervátorská dílna divadelního oddělení Moravského zemského muzea připravila zajímavý program.
“Mám na starosti i předměty, které jsou z papíru.
A tak jsem chtěla dětem představit, že se o tom papíru můžou dozvědět díky těmhle technologiím trošku něco víc. A vlastně je to taková příležitost, abychom si otevřeli to téma papír. Jak dlouho nás tady obklopuje, jak dlouho nám tady slouží,” řekla Olga Piperová Taušová, konzervátorka.
Zájemci měli třeba možnost porovnat pod mikroskopem struktury různých druhů papírů nebo zkusit změřit kyselost papíru.
V přímé návaznosti pokračovala část literárního oddělení, která ukázala konkrétní využití papíru. Aby se co nejvíce přiblížili dětem, jsou zde k vidění především komixy.
“ Moravské zemské muzeum se primárně samozřejmě zabývá komixy z českého prostředí. Takže jsou tady knihy o historii českého komixu. A tam jsou ukázky z komixů od poloviny 19.století po současnost. Se můžou podívat třeba na monografii Ondřeje Sekory nebo na monografií o sérii Kulihrášek, která byla velmi úspěšná za první republiky,” sdělil Tomáš Prokůpek, kurátor oddělení dějin literatury
ANKETA
“Plánuju novej komix. No vlastně já některé kreslím a tak,”
“ Ta keramika se mi hodně líbila.”
“Vyráběla jsem koníka.”
“Dělám modelínovou panenku.”
Stánek Moravského zemského muzea budil opravdu živý zájem. Je to dobře. Protože bez vědy není pokrok. A věda potřebuje nové talentované odborníky plné fantazie.