Výstava chorvatského výtvarného umění v Ditrichštejnském paláci spojuje Brno a chorvatský Varaždin
- 11. listopadu 2024,
- 18:00,
- Brno,
- Jan Kruba
Ojedinělý projekt, Výstavy chorvatského umění 20. a 21. století uskutečnilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Městským muzeem Varaždin.
Moravské zemské muzeum v Dietrichsteinském paláci otevřelo výstavu Chorvatské výtvarné umění 20. a 21. století.
Výstava spojuje Varaždin a Brno. Tedy Chorvatsko a České země. Je to ojedinělý projekt. I když kulturní propojení mezi těmito zeměmi existuje už dlouho. A to nejen společnou historií v Habsburské monarchii.
“ Ale na to vlastně navazovaly i vztahy zejména v kulturní oblasti i vlastně v době, kdy vznikaly po rozpadu Habsburské monarchie národní republiky, tak vlastně spousta zakladatelů nebo významných jmen chorvatského výtvarného umění studovala v Praze,” uvedl Jiří Mitáček, generální ředitel MZM.
Důležitý je zejména silný přátelský vztah Vojtěcha Hynaise, autora slavné opony Národního divadla, a Vlaha Bukovaće, který, na základě Hynaisova doporučení, působil na pražské AVU.
“ Konec konců tady stojíme vlastně před obrazy dvou autorů, jednak Vlaha Bukovaće, který byl profesorem Akademie výtvarných umění a taky vlastně jeho žáka, jehož obraz je na pozvánce na tuto výstavu. A který je taky rodákem z Varaždinu,” poukázal Jiří Mitáček, generální ředitel MZM.
Tím žákem byl Ivo Režek, významný představitel neoklasicismu. Zajímalo nás ale, jestli vzájemné ovlivňování mezi umělci obou zemí trvá i dnes?
“ Určitě se pořád ovlivňují, protože ty kulturní kontakty jsou velké. Jsme v Brně. Tak Městské divadlo Brno má velmi úzkou spolupráci s chorvatskými divadly, konec konců právě v tuhle chvíli vlastně pan ředitel Moša z Městského divadla Brno se omlouval, protože je teď v Chorvatsku a režíruje tam jednu divadelní hru,” vysvětlil Jiří Mitáček, generální ředitel MZM.
Je vidět, že vztahy mezi českou a chorvatskou kulturou jsou pořád velmi silné. A podobné projekty je mohou jen prohloubit.
“ Ono je to víc než rok, kdy jsme si o této možnosti začali povídat s paní velvyslankyní Ljiljanou Pancirov o možnosti, že by tahle výstava mohla být v Brně. Mně osobně se ta myšlenka velice líbila,” vzpomíná Jiří Mitáček, generální ředitel MZM.
Výsledkem toho ročního úsilí pracovníků Moravského zemského muzea a Městského muzea ve Varaždinu je opravdu hodnotná výstava obrazů a plastik nejvýznamnějších chorvatských výtvarníků od samého počátku dvacátého století po současnost.
“ Chorvati, když přijedou do České republiky, tak se cítí jako doma. Chorvati a Češi se mají rádi. Dlouhou dobu jsme žili ve společném politickém prostoru. Pozná se to v gastronomii, pozná se to v mentalitě, té středoevropské mentalitě a pozná se to v kultuře,” doplnila Ljiljana Pancirov, velvyslankyně Chorvatska.
Výstava probíhá od 8. listopadu 2024 do 21 února 2025. Nám nezbývá než popřát kurátorům z obou zemí, ať se vystavená díla líbí.