Brněnský rodák Hugo Iltis byl významný vědec
- 30. listopadu 2024,
- 20:32,
- Brno,
- Jan Kruba
Významný biolog a odborník na Mendelův výzkum se znal i s Albertem Einsteinem.
Příběhy některých lidí z paměti měst prostě zmizely, byť by tam měly mít právem svoje etablované místo. V Brně k takovým osobnostem jednoznačně patří významný vědec, který se ale hlásil k německé národnosti. Hugo Iltis.
“ U Iltise je to tenhle případ. Byť měl židovské kořeny, ale byl pokřtěný katolík od svého mládí. A druhý fakt proč o Hugo Iltisovi moc nevíme, je to, že emigroval na konci roku 38 do zahraničí,” uvedla Táňa Klementová, historička Mehrin-Moravské židovské muzeum.
Hugo Iltis je asi nejdůležitější životopisec Johana Gregora Mendela. Zasvětil mu celý svůj vědecký život. Byl to biolog a genetik.
“ Napsal monografii o životě J.G. Mendela publikováno v roce1924 německy. Hodně mu s tím pomohla jeho žena Anny. Která byla jeho studentkou původně,” řekla Táňa Klementová, historička Mehrin-Moravské židovské muzeum Iltis žil s rodinou v Brně, v Masarykově čtvrti. Působil jako pedagog, vědec a ředitel školy pro vzdělávání dospělých, kterou sám založil.
“ Masarykova lidová škola- Volkshofschule. Sídlila na Janáčkově náměstí, měla velmi moderní, progresivní budovu od Heinricha Bluma. A tam právě Hugo Iltis poznal svojí ženu a našel v ní velikou životní oporu,” doplnila Táňa Klementová, historička Mehrin-Moravské židovské muzeum.
Aktivně vystupoval proti nacistické rasové ideologii. Přednášel pro veřejnost. A to i v rozhlase. Snažil se široké společenské vrstvy přesvědčovat na základě vědeckých poznatků.
“ Kromě tohoto, že ho zajímal Mendel, tak vlastně poznáním, toho ,že je potřeba druhy křížit, tak se dojde jaksi k lepším genetickým výsledkům. On říkal: To není pravda, co říkají nacisté. Není žádná čistá rasa. Když budeme lidi třídit a kombinovat spolu jenom určitý, tak to nebude lepší, “ vysvětlila Táňa Klementová, historička Mehrin-Moravské židovské muzeum.
Byl v kontaktu s rakouským i německým vědeckým prostředím, proto již od třicátých let věděl co se v Německu děje. To ho nesmírně aktivovalo. Dokonce se snažil zformovat vědeckou ligu proti nacistickému světonázoru.
“ Hugo Iltis je jeden z mála Brňáků, se kterými si dopisoval Albert Einstein. Kurt Gödel-matematik a on, troufám si říct, že budou asi jediní, komu byly adresovány Einsteinovi dopisy. V případě Huga Iltise je to proto, že se ho Einstein snažil přimět k včasné emigraci,” dokončila Táňa Klementová, historička Mehrin-Moravské židovské muzeum
Hugo Iltis emigroval včas. A po něm i celá jeho rodina. Působil pak na univerzitě ve Fredericksburgu ve Spojených státech.