Kralice nad Oslavou nejsou jen místem, kde byla vytištěna Bible Kralická
- Dnes,
- 18:00,
- Brno,
- Jan Kruba
Cestou od Brna, kousek před Náměští nad Oslavou se nachází obec Kralice nad Oslavou.
Kralice nad Oslavou jsou známé především kvůli památníku kralické tiskárny a pomníku věnovanému knize knih Bibli Kralické. Navrhli je Josef Axman a Oskar Poříska.
“V Kralicích máme pomník Bibli Kralické a jejím tvůrcům, což jsou překladatelé, tiskaři, a všichni nejvýznamnější, kteří se podíleli na vzniku Bible Kralické a pohybovali se kolem Bible Kralické. Základní kámen byl položen v roce 1909 a z důvodu války a finančních nedostatků byl pomník odhalen až v roce 1936,” uvedla Monika Doležalová, průvodkyně-pokladní Památníku Bible Kralické.
Kralice nad Oslavou rozhodně stojí za návštěvu. A to nejen kvůli Památníku kralické tiskárny.
“Jednak Kralice jako takové mají spoustu zajímavostí a je to i okolí: Náměšťský zámek, sousední Hluboké, nejmenší hřbitov tady u nás v republice, Údolí Oslavy a Chvojnice a nebo vůbec příroda okolo nás, i když teda máme také problémy s kůrovcem, ale přece jenom je to ještě kus země, kde ještě pořád najdete les a najdete celkem čisté životní prostředí” popsal Emil Dračka (SPOZ), starosta Kralic nad Oslavou.
Kralice jsou zajímavé i svou kulturou a společenským životem, konají se zde především hody, funguje zde Sokol, kynologický klub a spousta dalších spolků. Hrají se tu fotbalové zápasy.
“Máme dochovanou původní stříkačku, kterou ten hasičský sbor zakoupil tenkrát po svém založení, kdy jsme v loňském roce oslavili vlastně 125. výročí založení sboru u nás, a tam také je to o té současnosti, mám vždycky velkou radost když v pondělí odpoledne přijdu k té hasičce a je tam 40 děcek,” vysvětlil Emil Dračka (SPOZ), starosta Kralic nad Oslavou.
Kostel, který zde stojí nebyl vždy jen katolický.
“ V době působení toho bratrského sboru, tak ten kostel byl evangelický, s tím že potom, po bitvě na Bílé hoře za Vartenberků došlo k té rekatolizaci, takže od té doby je kostel katolický s tím, že ale oni teďka spolu spolupracují, takže přednášky třeba i evangelici mají v tom kostele, není problém aby se spolu domlouvali,” ozřejmil Emil Dračka (SPOZ), starosta Kralic nad Oslavou.
Podobných kostelů existuje mnoho. Ten kralický je ale unikátní tím, co se našlo pod vrstvami maleb.
“Ten náš je vzácný především díky tomu, že má na stěnách zachovaný nápisy z doby působení bratrského sboru,” dokončil Emil Dračka (SPOZ),starosta Kralic nad Oslavou.
Všechny nápisy jsou v češtině, až na jen. Ten je latinský a znamená ,,Milujte světlo moudrosti, kdo stojíte v popředí lidu.'' Ten jistě ani po staletích neztrácí na aktuálnosti a není špatné na něj myslet třeba při volbách.