Nový územní plán města Brna

  • Včera,
  • 18:00,
  • Brno,
  • Eva Meissnerová

Územní plán ovlivňuje podobu města na desítky let dopředu a určuje, kde mohou vznikat nové čtvrti, parky nebo silnice. Jaké změny přinese Brnu jeho nový územní plán?

Reklama

Brno má nový územní plán. Ten předchozí pocházel z roku 1994, a jelikož se každé město vyvíjí, bylo potřeba vytvořit nový. Návrh z roku 2022 však u zastupitelstva neprošel.

“V roce 2022 zastupitelstvo města přišlo se šesti pokyny, které jsme měli zapracovat do nového návrhu,” řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna, Jan Tesárek.

V prosinci 2024 byl územní plán konečně schválen.

“Město Brno získalo díky novému územnímu plánu strategický rámec toho, jak se nadále rozvíjet, kde by výstavba mohla být živelnější a naopak, kde by v zastavěné oblasti již k velkým změnám docházet nemělo. Zároveň tento dokument reaguje na aktuální potřeby města. Definuje například, jak by se měla rozvíjet doprava, kam by se měla ubírat veřejná zeleň, jak by se měl rozvíjet sektor bydlení a tak dále,” vysvětlil Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí Magistrátu města Brna.

Územní plán se týká mnoha oblastí života a počítá se změnami několik let dopředu.

“Ta celková kapacita, kterou územní plán vymezuje, je kolem 170 tisíc nových obyvatel. Územní plán vymezuje plochy pro změnu, respektive přesun nádraží. Co se týče tramvajových tratí, pak jde jednak o prodloužení tramvajových tratí na Kamechy a do Bosonoh. Je to důležitá obslužná tramvajová tangenta, která propojí ulici Cejl na východní části centra přes nové jižní centrum okolo nádraží, přes čtvrť Trnitou až na Vídeňskou,” uvedl Jan Tesárek.

Nový územní plán se dotkne i zahrádkářských kolonií.

“Některé zahrádkářské kolonie jsou redukovány a je místo nich jiné využití, ale zároveň se v územním plánu vymezují i nové plochy, například v Maloměřicích, v Tuřanech a tak dále,”podotkl Jan Tesárek.

Rozvoj městské zeleně je důležitým tématem.

“Právě v té lokalitě dnešního hlavního nádraží jsou vymezeny nové plochy pro parky a samozřejmě i v rámci protipovodňových opatření na to navazuje protipovodňový park,” dodal Jan Tesárek.

I stavba výškových budov je regulována územním plánem. Je posuzována výhledem z Petrova, Špilberku a Biskupského gymnázia, což by mělo zaručit nerušený pohled na panorama města.

“Jsou vymezeny dvě lokality, které mají výškovou úroveň sedm, což je v podstatě bez omezení. A je to lokalita při ulici Heršpická a potom je to lokalita na Západní bráně v Brně-Bohunicích (na Starém Lískovci),” doplnil Jan Tesárek.

A brněnští sportovní nadšenci se mohou těšit na velodrom, pro nějž je plocha v územním plánu vymezena vedle plaveckého stadionu.




Bubilos s.r.o. - 01
Malhostovice
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Agentura hospodaření s nemovitým majetkem - Provozní středisko 0624 Vyškov
Vyškov
od 29 120 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Národní památkový ústav - Státní hrad Pernštejn
Nedvědice
od 28 650 do 41 520 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu