Zámek v Náměšti nad Oslavou má novou výstavu věnovanou Antoniu Salierimu
- Včera,
- 18:00,
- Brno,
- Jan Kruba
Na zámku v Náměšti nad Oslavou vznikla nová výstava ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, která přiblíží život a dílo skladatele Antonia Salieriho.
Zámek v Náměši nad Oslavou chystá ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně zajímavou výstavu.
“ Letošní rok bude na zámku v Náměšti hlavně ve znamení mistra Antonia Salieriho. Rakouského skladatele italského původu, který působil na císařském dvoře Josefa II., a který se přátelil s naším Jindřichem Haugwitzem, majitelem tohoto panství v 1. polovině 19. století,” uvedl Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou.
Hrabě Jindřich Vilém Haugwitz byl velkým milovníkem hudby. Sám uměl hrát na housle. Sestavil kvalitní orchestr a pořádal na zámku koncerty.
“ Interpretoval se svojí početnou kapelou mnoho zajímavých hudebních děl z doby Georga Friedrich Händela a dalších skladatelů a samozřejmě i s důrazem na svého přítele Antonia Salieriho.
A protože ti dva pánové byli přátelé, navzájem se navštěvovali. Tak máme nezpochybnitelný důkaz, i o tom, že Antonio Salieri byl zde přítomen.
A našemu panu hraběti věnoval několik zajímavých skladeb,” vysvětlil Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou.
Třeba gratulační kantátu, kterou pan hrabě obdržel k narozeninám.
“ A poslední skladba, která byla věnována Jindřichu Vilému Haugwitzovi přímo Antoniem Salierim, bylo jeho requiem, které původně Salieri sepsal v roce 1804 pro sebe s tím, že bude poprvé hráno na jeho pohřbu. Ale v rámci pozůstalosti se i s dedikačním dopisem dostalo sem do Náměšti, kde Salieri Haugwitzovi toto requiem posílá originál rukopis, s přáním aby bylo poprvé hráno zde v zámecké kapli,” prozradil Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou.
Většina z nás zná Antonia Salieriho díky oskarovému filmu Miloše Formana Amadeus.
“Samozřejmě máme Antonia Salieriho v paměti zejména z filmu Amadeus Miloše Formana. Z filmu skvělého, který si právem zaslouží ten plůtek Oscarů, který za to dostal. Nicméně jedna velká vada na kráse je, že to není pravda.
Ten vztah Antonia Salieriho a Mozarta byl přátelský,” vysvětlil Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou.
Na Salieriho doporučení například spolupracovali s Mozartem významní libretisté té doby.
“ Salieri se ujal hudební výchovy jeho syna Xavera. Podporoval tu rodinu když potom Wolfgang Amadeus zemřel, takže ten vztah byl naprosto jinačí a tento film i ta hra Petra Šafra, podle které byl ten film natočený je sice krásná, je to konflikt, ale není to pravda a Salierimu bylo ublížení v době, kdy už se nemohl bránit,” dodal Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou.
Cílem výstavy je právě pokusit se sejmout ten stín, který na skladatelově osobě neprávem ulpěl. Výstava má dvě části. Ta první, na zámku v Náměšti nad Oslavou začíná 17. května a mapuje přátelský vztah mezi zámeckým pánem a skladatelem.
Ta druhá bude v Brně v Dietrichsteinském paláci a přiblíží význam Salieriho pro hudbu období klasicismu.