Výcvik arkebuzírů na hradě Veveří - Corneta Moravia slaví 25 let
- Včera,
- 22:16,
- Brno,
- Miroslav Šálek
Dým, mušketový výcvik a bubny z dávno minulých století – tak to vypadalo na hradě Veveří, kde se uskutečnil slavnostní výcvik jednotky Corneta Moravia. Tento spolek vojenské historie, který letos slaví 25 let od svého založení, předvedl návštěvníkům autentické scény ze života arkebuzírů v době Třicetileté války. Od šermířských soubojů, přes střelbu z mušket až po vaření v polním ležení – to vše s respektem k historii a vášní, která dává minulosti nový život.
Dým, bubny, pochodové boty a výkřiky z jiného století. Na hradě Veveří to o víkendu žilo výcvikem arkebuzírů jednotky, která jakoby vystoupila přímo z bitev třicetileté války. Za výcvikem stojí brněnský spolek Corneta Moravia, organizovaná a vycvičená jednotka, která slaví čtvrt století od svého založení.
"Corneta Moravia jsme založili před 25 lety, když jsme měli výjezd do zahraničí, do Německa, a tam čtyři ti zakládající členové si řekli, proč bysme neudělali svoji skupinu. Rok kroku se sešel. My jsme začali nabírat lidi, a tak vlastně vznikla Corneta Moravia," tak přestavil spolek Jaroslav Mikulica, rytmist Corneta Moravia.
"Moje máma a její tehdejší přítel, založili tady tu jednotku Corneta Moravia, a když jsem v nějakých 15 chtěl začít vlastně taky něco dělat. Už mě nebavilo být pořád s babičkou a s dědečkem chodit po horách, tak jsem se zeptal, jestli bych mohl jet s nima. Slovo dalo slovo. A od té doby vlastně jezdím s jednotkou Korneta Moravia, " zavzpomínal Marek Staveník, korporál Corneta Moravia.
Součástí spolku jsou lidé s nejrůznějším profesním zaměřením.
"Máme 2 5 – 30 členů, jsou zaměstnáni jako podnikatelé, jako doktoři, zámečníci, instalatéři. Jo, je to taková všehochuť, " upřesnil Jaroslav Mikulica, rytmist Corneta Moravia.
Arkebuzíři divákům nabídli opravdu pestrou podívanou plnou akce, ale také informací. Každý výstup přitom začínal krátkým průvodem po hradě, který kolemjdoucí nalákal na hlavní program na nádvoří.
"Pro lidi jsme udělali nějaký představení vojáka, jak takovej voják vypadá, co na sobě měl, čím střílel, jaký bylo nějaký dobový chování povely, jak to určovaly prapory, bubny, lidi navíc si můžou prohlídnout nějaký výcvik šermu, výcvik střelby, kde učíme nováčky. A mimo jiné si mohli i vyzkoušet dobový kostýmy na sobě, prohlídnout si to vybavení a udělat si třeba tady i prohlídku na hradě," uvedl Marek Staveník, korporál Corneta Moravia.
Mimo to si armáda udělovala také různá ocenění a slavnostně povyšovala své členy. Samotnou akci si pak nejvíce užívali především mladší diváci.
"Dětem se líbí, když procházíme ta armáda, oni prostě vidí toho svýho vojáčka, čím víc v budoucnu chtěl být. Fakt vyhledávají ty děti, kdo se na ně jakoby usměje a když se na ně pak usměju a třeba jim ještě nabídnu ruku, že si plácneme, tak jsou fakt jako štěstím bez sebe a mně to samotným udělá radost," dodal Marek Staveník, korporál Corneta Moravia.
Přestože je cestování a příprava celé akce náročná, účastníci ji vnímají především jako odpočinek.
"Je to takový náročný, ale v podstatě je to odpočinek psychickej od práce a od toho a vlastně si tak odpočíváme, máme to rádi, doplnil Jaroslav Mikulica, rytmist Corneta Moravia.
"Odhodím telefon, vlastně jako zmiznu na celej ten víkend spolu s přáteli. V dnešním uspěchaném světě je hrozně jako důležitý najít si něco, kde člověk může jakoby vypnout," uvedl Marek Staveník, korporál Corneta Moravia.
"Je to pro nás nádherný, pokaždé kamkoliv přijedeme, ty vzpomínky, ty jsou vždycky a budou nádherný," dodal Jaroslav Mikulica, rytmist Corneta Moravia.
Palba utichá, ale vzpomínka na něj zůstává. Arkebuzíři z Corneta Moravia ukázali, že i dnes může historie dýchat naplno, když se dělá s vášní, respektem a přesnou mušketou.