Den s Věstonickou venuší přiblížil dětem život v pravěku
- Včera,
- 18:00,
- Brno,
- Miroslav Šálek
Dětské muzeum Moravského zemského muzea připravilo v rámci projektu Venuše100 speciální Den s Věstonickou venuší. Návštěvníky – především děti – čekala řada tvůrčích i hravých aktivit inspirovaných pravěkem.
Dětské muzeum Moravského zemského muzea připravilo pro své návštěvníky Den s Věstonickou venuší – interaktivní program plný pravěkých zážitků.
„Děti si mohly vyzkoušet rozdělávání ohně, zahrát si pravěkou hudbu pomocí bubínků a různých chřestidel, vyzkoušet různé bylinky, očichat si a přiřadit jejich názvy, dělat z hlíny venuši nebo nějaké drobné sošky zvířat nebo dalších pravěkých sošek. Zkusit pravěkou malbu, narazit výroční mince Venuše100. Mohly si vyzkoušet, jak se štípala kamenná industrie, jaký materiál se používal, jaké se používaly třeba barvy v pravěku, jak se šilo pomocí šlach. Nebo si mohly vyzkoušet, jak se dělá socha z ytongu nebo z PUR pěny,“ říká edukátorka v kultuře z oddělení Dětské muzeum Moravského zemského muzea Marcela Červinková.
Denní program se stal zároveň součástí širší oslavy výročí jednoho z nejvýznamnějších archeologických objevů u nás. Dětské muzeum tak doplnilo výstavu Venuše100 o zážitkový rozměr.
„Věstonická Venuše sama o sobě je nejoriginálnější předmět, který v muzeu máme. A je to velká vzácnost jak pro Moravské zemské muzeum, tak i vlastně pro celou Českou republiku. Chceme přivést návštěvníka k tomu, aby si uvědomil den, kdy se Věstonická Venuše nalezla, což bylo před sto lety, roku 1925, a taky, aby si děti vyzkoušely, jak se ta Venuše samotná vyráběla, jak ji ten pravěký člověk vyrobil,“ popisuje cíl akce Červinková.
Akce přilákala stovky návštěvníků a podpořila zájem o výstavu, která v brněnském muzeu představuje Věstonickou venuši v novém světle.
„Tady ten program, který vlastně k tomu připravilo Dětské muzeum s různými stanovišti, jakoby k nám přivedlo spoustu návštěvníků, tak jsem velmi ráda, že přišlo tolik lidí se na Věstonickou venuši podívat a oslavit s námi tento den jejího objevu,“ těší bohatá účast na akci a zároveň výstavě spolukurátorku výstavy Venuše100 Martinu Galetovou.
Samotná výstava nabízí unikátní pohled nejen na slavnou Věstonickou venuši, ale i na další pravěké artefakty. Návštěvníci si mohou prohlédnout originály z bezprostřední blízkosti a v netradiční prezentaci.
„Výstava přináší návštěvníkům možnost vidět Venuši ze všech stran. Je vystavená v šperkařském stojánku, který se otáčí. A také jsou vystaveny fragmenty ostatních venuší, které jsou tam také vystaveny v originále. Jsou to plastiky, které jsou velikostně nebo tvarově podobné jako Věstonická venuše. Výstavu je dobré doplnit potom návštěvou Archeoparku, kde je vystaven takzvaný druhý život venuše. Vše, co se s venuší dělo od jejího objevu, jak ji vlastně my vidíme a jaký druhý život jsme jí dali,“ uzavírá Galetová.
Výstava Venuše100 je v Dietrichsteinském paláci k vidění až do konce září. Druhý život Venuše pak lze navštívit v Archeoparku Pavlov, a to do konce listopadu.