Brněnská hvězdárna uvádí film Na hraně nebe

  • Dnes,
  • 18:00,
  • Brno,
  • Jan Kruba

Zajímavým počinem Hvězdárny a planetária v Brně je nový film Na hraně nebe, který se zaměřuje na mraky.

Reklama

Od pradávna lidstvo fascinoval pohled vzhůru. K obloze. A vyvolával otazníky. Brněnská hvězdárna na tyto otázky odpovídá i pomocí vlastních edukativních filmů, které jsou pravidelně obměňovány. V říjnu tohoto roku uvedli žhavou novinku.

„Přesně tak. My vlastně od poloviny října uvádíme představení, které se jmenuje Na hraně nebe. Je to představení, které vzniklo vlastně u nás na hvězdárně, respektive náš autorský tým ho udělal, protože nevznikalo jenom v Brně nebo nenatáčelo se jenom v Brně, ale také například v Jeseníku nebo v Tatrách. Dokonce se náš tým vydal až do Chile, takže v Patagonii a nebo u vlastně největší observatoře na světě, na hoře Paranal v severní Chile. Tam všude vznikaly ony záběry,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

V planetáriu se filmy promítají všude kolem diváků na strop ve tvaru kopule. Ta má v průmětu úctyhodných 17 metrů. Na takovou výzvu obyčejná kamera nestačí. Proto disponují unikátní snímací technologií.

„ Používá se na to speciální kamera hlavně speciální objektivy, a to nikdo jiný nemá.
No a zbytek už je vlastně podobně jako filmová tvorba, takže máte spoustu záběrů, a z nich se potom snažíte vytvořit výsledek,“
vysvětlil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Na hraně nabe není první fim na kterém režisér Tomáš Tichý pro brněnské planetárium pracoval.

„Já jsem se podílel na některých produkcích našeho planetária na některých filmech, ale tohleto je takový film, který nese víc můj rukopis a je to víc moje autorské dílo. Samozřejmě není jenom moje, podíleli jsme se na tom i s kolegy.Vlastně spolu se spolu s režisérem Pavlem Karasem a s Romanem Pončou jsme dávali dohromady všechny ty záběry a celý film jako takový,“ vysvětlil Tomáš Tichý, režisér a kameraman filmu Na hraně nebe.

Film se zaměřuje na oblaka od nejnižších vrstev až po stratosféru. Je koncipován jako nádherná vizuální podívaná. Filmový štáb procestoval doslova celý svět.

„Jsou tam záběry ze Spojených států amerických, jsou tam záběry z Patagonie, kde jsou unikátní typy oblaků ze supermoderní observatoře v severním Chile. Jsou tam záběry z Tater z českých hor a tak dále, ale je tam samozřejmě i spousta záběrů leteckých, kdy jsme s kluzáky létali třeba nad Jeseníky až do výšky 7km nad mořem v neuvěřitelně těžkých podmínkách, teda hlavně pro naši techniku,“ popsal Tomáš Tichý, režisér a kameraman filmu Na hraně nebe.

„To představení dáváme pod vlastně oblohou našeho digitálního planetária a dáváme ho několikrát týdně. Vždycky v pátek, v sobotu a v neděli, a také některé středy“ dokončil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Děj filmu oblaka sleduje z pohledu pilota kluzáku, astronomky jihoamerické observatoře a malé holčičky, která ráda maluje mraky. Na závěr divák uvidí úžasný a unikátní záběr zemského povrchu až z výšky 35 kilometrů. Na hraně nebe se bude promítat určitě až do února 2026.




BONAGRO, a.s. - Viničné Šumice
Viničné Šumice
od 38 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - Lužice
Lužice
od 134 Kč/hod.

Detail

AGEN-CE, s.r.o. Bučovice
Bučovice
od 125 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu