Technické muzeum připravilo sérii přednášek
- 27. září 2019,
- 16:15,
- Brno,
- Anna Hrubá
Brněnské technickém muzeum chystá na podzim pro své návštěvníky sérii přednášek. Na své si tu přijdou milovníci architektury i kosmonauti amatéři.
Podzimní program brněnského technického muzea se ponese v duchu rozličných přednášek. Právě v říjnu a listopadu se tu budou moci návštěvníci seznámit zejména s meziválečnou architekturou. V budově muzea se setkají s významnými jmény z oboru dějin umění.
„Na tomto přednáškovém cyklu se kromě nás podílí i Muzeum města Brna, kde jsou odborníci z řad kunsthistoriků je to Pavel Borský, Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný, kteří se dlouhodobě zabývají touto tématikou a právě oni si pro nás připravili cyklus přednášek o meziválečném období architektury a designérského řemesla,“dodává Radek Slabotínský, kurátor sbírkových fondů.
Výklad se bude týkat skvostů nejpopulárnějších staveb meziválečného architektonického stylu-funkcionalismu.
„Budou to přednášky na téma vila Tugendhat jako jeden ze skvostů této meziválečné architektury, potom o Masarykových studentských domovech, které byly postaveny koncem dvacátých a koncem třicátých let. A potom také o významném díle industriálním a to zejména o plaveckém areálu v Brně-Zábrdovicích.,“ upřesňuje odborný pracovník Technického muzea Slabotínský .
Návštěvníci se dozví i o detailech zachycování těchto budov, a to především o ateliéru německého umělce - fotografa Rudolfa Sandala.
„K tomu přistupují další tři přednášky, které se budou týkat fotografického ateliéru Rudolfa Sandala jakožto nejvýznamnějšího fotografa meziválečné architektury nejen brněnské, ale i československé a světové,“ podotýká kurátor muzea.
Na své si však v programu přijdou nejen milovníci architektury, ale například i obdivovatelé kosmonautiky. Ti porovnají představy a plány s reálným dosahem legendárního kosmického programu Apollo 11.
„Ta moje dnešní přednáška je o tom, co se nestalo, já se zaměřuji na projekty , které byly realizované v rámci projektu Apollo ale z různých společenských, technických nebo ekonomických důvodů se nikdy nestaly. Různé plány na základny na měsíci, létající kabinky, jaderné motory, zkrátka techniky, která byla vymyšlena, dnes už na nás působí jako z říše snů ale která nikdy nedostala příležitost,“ vysvětluje nadšeně kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl.
Zajímavosti z různých odvětví a vědy i mnohem více se dozví návštěvníci technického muzea v Brně v podzimních měsících tohoto roku v rámci přednáškového cyklu s názvem „O nové Brno“.