Město pořádá semináře na první pomoc dětem
- 11. října 2019,
- 12:35,
- Brno,
- Jana Holubová
Město Brno opět pořádá semináře zaměřené na první pomoc poskytovanou dětem. Například v mateřských centrech a školách se účastníci akcí dozví, jak provádět resuscitaci či jak správně komunikovat s operátory na tísňové lince.
Co dělat v případě, že díte omylem vdechne cizí předmět nebo jak správně dítě resuscitovat. Nejen to se mohou občané naučit na kurzech první pomoci u dětí, které město pro úspěch loňských ročníků opět pořádá.
"Semináře první pomoci pro malé děti tak jsme dneska rozšířili už na více subjektů, budeme je teď realizovat v mateřských centrech, které jsou určitě především pro rodiče těch dětí, ale už jsme je také realizovali v prvním pololetí tohoto roku ve školách, nebo pro kantorky, učitelky především dětských skupin nebo mateřských škol," uvedl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky, město Brno.
Dále o tyto semináře projevili zájem zaměstnanci magistrátu a proto jsou některé semináře věnované i úředníkům. Vědět jak se zachovat v krizové situaci je pro rodiče i další osoby, které pracují s dětmi, zásadní. Důležitá je však i prevence. Rodiče by měly například vědět, že se dítě může přehřát v horkých dnech v autě, nebo že by měli zvýšit opatrnost při setkání se psem.
"Strážníci se pravděpodobně nejčastěji setkávají se zraněním, kdy dítě přijde k neznámému nebo cizímu psovi, neopatrně na něj sáhne a pes se po něm ožene. Potom právě strážníci ošetřují naštěstí spíše drobnější šrámy na nohou, na rukou. Ale co je nejdůležitější, tak aby rodiče ty svoje děti naučili, že na cizího psa se bez dotázání nesahá, to znamená nejprve se zeptat toho majitele, ten pes totiž nemusí být na děti zvyklý a může reagovat takto přehnaně," vysvětlila Tereza Kadrnožková, tisková mluvčí, MP Brno.
V rámci projektu Brno-Zdravé město se konají semináře vedené lektory Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Necelých 10 procent případů, ke kterým totiž krajská záchranná služba vyjíždí, se týká právě malých dětí nebo kojenců. Na tyto kurzy by měli přijít nejen rodiče či prarodiče, ale kdokoliv, kdo s dětmi pracuje.
"Naši lektoři budou ty zájemce, ty účastníky kurzu učit už jenom to, jak třeba správně zavolat na linku 155, aby tedy věděli, na co se jich například operátor zeptá, aby poskytli relevantní informace," popsala Michaela Bothová, tisková mluvčí, ZZS JMK.
Dále je seznámí s principy poskytování první pomoci. K dispozici budou i dětské figuríny, na kterých se budou moci účastníci učit, jak správně provádět masáž srdce u dětí. To vše jsou totiž znalosti a dovednosti, které mohou v krizových situacích zachránit život.
"Ti lidé řekla bych, že jsou dneska informovanější, ale samozřejmě pořád najdou se i tací, kteří vůbec nevědí, co mají dělat, ale musíme brát v úvahu i situaci, že oni by třeba i věděli, ale jsou v takové situaci, v takovém stresu a emočním vypětí, že zapomenou jak se jmenují, natož aby si vzpomněli na nějaké zásady první pomoci," doplnila Michaela Bothová, tisková mluvčí, ZZS JMK.
I na to, jak pracovat v takových situacích se stresem a emočním vypětím, se budou zkušení lektoři snažit účastníky seminářů připravit. Také si ze seminářů budou moci odnést praktickou brožuru Kapesní rádce 1. pomoci dětem. Cyklus šestnácti seminářů, které město připravilo bude probíhat do 5. listopadu.