Muzeum romské kultury ocenilo Pavla Frieda

  • 25. října 2019,
  • 17:01,
  • Brno,
  • Pavel Štěpánek

Pavel Fried, někdejší předseda Židovské obce Brno, obdržel Cenu Muzea romské kultury in memoriam za svoji dlouholetou, neúnavnou činnost spojenou s osvětou o holokaustu. Tuto cenu předali zástupci Židovské obce Brno a Muzea romské kultury Friedovým dětem na galakoncertu v pasáži Jalta.

Stáhnout video
Reklama

Každoročně je udělována Cena Muzea romské kultury jedné osobnosti, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury a podílela se také na fungování muzea. Cena byla poprvé udělena roku 2009. Dějiny Romů jsou poznamenány stejným osudem, jako dějiny Židů v době 2. světové války a to byl jeden z důvodů spolupráce Pavla Frieda s Muzeem romské kultury.

“Pan inženýr Fried byl pravidelným účastníkem pietních shromáždění Muzea romské kultury a vždycky on na těch shromáždění mluvil zpatra, vždycky sdělil nějakou moudrou myšlenku, která přítomné lidi vedla k zamyšlení a vedla je k tomu, že to nebyla nějaká akce formální, ale že skutečně on do toho dával lidský rozměr a to, že sám byl účastníkem holocaustu a velká část jeho rodiny za 2.světové války zahynula,” popsala Jana Horváthová, ředitelka, Muzeum romské kultury.

Galakoncert zahájili exkluzivním hudebním recitálem dva romští hudební virtuózové různých hudebních generací - klavírista Radek Bagár mladší a houslista Marek Balog.

“Ten dnešní večer by měl být ale i krásnou a velmi příjemnou ukázkou toho, co Romská kultura může této společnosti nabídnout,” doplnila Jana Horváthová, ředitelka, Muzeum romské kultury.

Po té, co publikum potleskem vyprovodilo oba romské hudebníky, na pódiu se sešli zástupci muzea a Židovské obce aby společně předali potomkům letos na jaře zesnulého Pavla Frieda Cenu Muzea romské kultury.

“To téma romského holocaustu je dnešní společností ještě nedostatečně vnímáno a pan inženýr byl jedním z těch, kteří připomínali, že Romové trpěli stejně, jako židé a ze stejných rasových důvodů,” upřesnila Jana Horváthová, ředitelka, Muzeum romské kultury.

“Téma holocaustu je důležité pro nás a my vnímáme, že se prostě nesmí zapomínat. Historie se nemá opakovat a vlastně to poselství za nás, za mladé i za město Brno že my nezapomene,” popsal Tomáš Zhoř, zastupitel, městská část Brno–sever.

Sídlem Muzea je Brno a jak říká paní ředitelka, spolupráce funguje k oboustranně spokojenosti.

“Byť jsme zařízení státní, jsme instituce spadající pod ministerstvo kultury, sídlíme v Brně a jsme zde spokojeni. Myslím, že brněnské městské části i magistrát nás berou na vědomí a toho si velmi ceníme a vážíme,” uvedla Jana Horváthová, ředitelka, Muzeum romské kultury.

“Oni hodně pracují s mladými lidmi a dnes i paní ředitelka mi řekla, že ti mladí rádi chodí,” dodal Tomáš Zhoř, zastupitel, městská část Brno–sever.

Galakoncert pokračoval vystoupením hudební skupiny Ha Chucpa. Všichni přítomní si určitě uvědomovali, že odkaz Pavla Frieda, i díky takovým večerům, bude žít i v budoucnosti.




Beskydské uzeniny, a.s. - 02
Újezd u Brna
od 22 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

M Security and Cleaning s.r.o. - Modřice
Modřice
od 150 do 160 Kč/hod.

Detail

DOZETR s.r.o. - 01
Vojkovice
od 30 000 do 48 000 Kč/měsíc

Detail
Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu