Projekt Používej mozek je zaměřený na neurovědu

  • 7. listopadu 2019,
  • 17:19,
  • Brno,
  • Pavel Štěpánek

Několik městských částí v Brně trpí nedostatkem míst pro tříděný odpad. Situaci by mohla vyřešit takzvaná sběrná střediska, kterých město provozuje téměř čtyři desítky. Magistrát nyní oznámil, že pracuje na dalších.

Stáhnout video
Reklama

V době nepřetržitého toku informací ze spousty zdrojů je těžké všechny tyto zprávy vůbec jen pojmout a vnímat. Důležité možná ještě víc je orientovat se v nich, dokázat rozpoznat jejich hodnověrnost, důležitost a případnou manipulativnost. Osvětu v této oblasti si klade za úkol druhý ročník projektu Moravské zemské knihovny s názvem Používej mozek.

“Je to projekt, financovaný Americkou ambasádou, jeho cílem je mediálně vzdělávat. To co teď leží ve vzduchu, alternativní fakta, fake news, dezorientace, propaganda, nevysvětlovat lidem, které stránky jsou špatné nebo dobré, naučit lidi rozlišovat mezi dezinformacemi a fakty,” vysvětlil Richard Guniš, vedoucí zahraničních knihoven, MZK.

Témat pro přednášky a panelové diskuze je určitě spousta. Autoři se snaží vybírat ta aktuální a nejzajímavější.

“V současné době jsou zajímavá především témata, která souvisí s deepfake, manipulace s obrazem, zvukem, situace , kdy my něco vidíme a slyšíme, a zároveň to nemusí být vůbec pravda. Kde se rozbíjí to, jak jsme byli zvyklí o světě přemýšlet. A pak si myslím, že to je nějaká velmi obecná mediální gramotnost, to znamená schopnost, přemýšlet nad tím, co znamenají informace, které se kolem nás objevují a kdy jim máme věřit a kdy jim naopak věřit nemáme,” popsal Michal Černý asistent, kabinet informačních technologií.

Seriál diskuzí letošního ročníku projektu má podtitul Od mediálního vzdělávání po kritické myšlení. Podle autorů není zaměřen jen na jednu konkrétní cílovou skupinu.

“Vždycky se snažíme oslovit všechny, protože ta určitá témata jsou třeba aktuální nebo atraktivní pro seniory, kteří se s technologiemi potýkají těžce, ale samozřejmě i pro studenty, kteří mají ten proces vzdělávání naučený víc, Samozřejmě, je to tedy zaměřené na studenty, máme však přednášky, které jsou směřovány na seniory,” vysvětlil Richard Guniš, vedoucí zahraničních knihoven, MZK.

U informací a ještě víc k rozeznání dezinformací je důležité vždy sledovat to otřepané Qui bono, komu ku prospěchu.

“Ty dezinformační kampaně jsou běžným politicko-vojenským nástrojem. Když se díváme do Ruských nebo Čínských strategických dokumentů o vojenství, tak tam je to velmi jasně pojmenováno, to jsou ty nástroje, které oni používají,” doplnil Michal Černý asistent, kabinet informačních technologií.

Nestranný divák se může asi právem ptát, zda není takto jednoznačně předložená “strana zla” u projektu, financovaného americkou ambasádou, také trochu manipulativní.

“Rusko i Čína, někde v sobě, a teď nikdo neříká, že je to ten stát, může to být jakákoliv skupina lidí, korporací uvnitř, tak zcela systematicky testuje českou kritickou infrastrukturu,” upřesnil Michal Černý asistent, kabinet informačních technologií.

Lze si tedy jen přát, aby se projektu podařilo naplnit následující motto:

“Možná už nepotřebujeme filozofii, ale potřebujeme se naučit konečně myslet,” dodal Michal Černý asistent, kabinet informačních technologií.

Jsou slova Martina Heideggera, z jeho knihy Konec filozofie. Přednášky a diskuze jsou na programu knihovny po celý listopad
L.A. VIKTORIA SPOL. s r.o. - 04
Rosice
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

BALJER-ZEMBROD, spol. s r.o. Rousínov
Rousínov
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

BIOMAROS s.r.o. - pracoviště
Valtice
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu