Vesmírnému průmyslu se v Brně daří

  • 18. listopadu 2019,
  • 17:15,
  • Brno,
  • Pavel Štěpánek

Že se Česká republika stala jedním z důležitých výrobců komponentů pro automobilový průmysl je všeobecně známo. Ovšem, že u nás existuje řada společností, které se podílejí na vesmírném výzkumu i na vesmírném průmyslu, to bude pro mnoho z nás překvapením. Důkazem, že tomu tak je, byla brněnská část akce Czech space week.

Stáhnout video
Reklama

Vesmírná raketa vyrobená v Česku nebo absolventka kosmického výcviku - to jsou jen střípky bohatého programu akce Czech Space Week v Brněnském Planetáriu a hvězdárně na Kraví Hoře.

“Když se řekne vesmír, tak lidé si představují něco abstraktního a vůbec si neumí představit, že tolik kosmického se děje v Česku. Při tom se tu staví komponenty do raket, staví se obrovské haly na dispensory a další různé součástky, podílíme se na solarorbiteu, na raketě Arianne, na raketě Vega. To vše se staví v České republice a to chceme lidem ukázat,” popsala Kateřina Syslová, spoluorganizátorka akce.

Maketa rakety Vega, které nosnou část sestavil tým vědců z brněnské firmy svědčí o tom, že vesmír se dnes dobývá i z Brna. Právě zde vznikl tzv. družicový dispenser - největší kus rakety, jaký se kdy v České republice stavěl.

“Tahle zařízení slouží k tomu, abychom zvládli vynést větší množství družic na orbitu zároveň, čímž vlastně snižujeme cenu té družice. takže vlastně zpřístupňujeme vesmír,” uvedl Václav Havlíček, marketér, vývoj dispenseru nosné rakety.

Mezi vystavenými exponáty jsme mohli vidět i modul, takzvaného Rovera, sestaveného studenty Ostravské vysoké školy báňské.

“My jsme tým z Ostravské univerzity a sestavili jsme Rovera pro Univerzity Rover Chalenge a skončili jsme na 3.místě,” sdělil Aleš Vysocki, student, VŠBTU Ostrava.

Na Světové výstavě EXPO bude mít v příštím roce Brno společně s Jihomoravským Krajem stánek s tématy inovace a vesmírný průmysl. Podle vystudovaného fyzika a bývalého brněnského primátora Petra Duchoně by se měla Moravská metropole navenek prezentovat tím, co dělá opravdu na světové úrovni.

“V Brně se vyrábí třetina elektronových mikroskopů. Ale to málokdo v Brně ví. Proto jsem rád, že třeba Brno jako město, pořádá týden elektronové mikroskopie, aby Brňáci věděli, že jsme nejenom českým, evropským, ale i světovým centrem v tomto oboru,” řekl Petr Duchoň, vystudovaný fyzik a bývalý primátor města Brna.

Vesmír byl v minulosti z velké části doménou takzvaného silného pohlaví. I tady se ale prosazuje stále více žen. Důkazem je vesmírná inženýrka Ariane Wyen, která absolvovala vesmírný výcvik v roce 2016 v rámci iniciativy DieAstronautin. A rozhodně není sama.

“Všichni v kosmickém průmyslu velmi vítají to, jak moc se mladé dívky a ženy do toho začínají pouštět začínají studovat vesmírné inženýrství, kosmické inženýrství,” vysvětlila Kateřina Syslová, spoluorganizátorka akce.

A že se na Brněnském vesmírnem dnu opravdu mohl návštěvník v podstatě dotknou vesmíru, o tom svědčí třeba to, že zmiňovaný dispenser by si do konce roku měla převzít Evropská vesmírná agentura, která dokončí sestavení celé rakety. Samotná raketa Vega by se pak měla vypravit na svou kosmickou cestu z francouzské Guayany někdy v příštím roce.
Českomoravský štěrk, a.s. Olšany
Olšany
od 24 000 Kč/měsíc

Detail

ZOŠI AGRO, s.r.o. - 01
Nové Bránice
od 20 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

SAFARI speed s.r.o. 03
Blažovice
od 16 800 Kč/měsíc

Detail
Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu