Z hvězdárny startovaly sondy v balonech
- 3. března 2020,
- 17:54,
- Brno,
- Pavel Štěpánek
V Brněnských Medlánkách montují konstrukce pro rakety Vega, díly vyrobené v Maloměřicích už letos poletí na Mars, na Vídeňské ulici analyzují komponenty Extrémně velkého dalekohledu, v Kuřimi diskutují o turistických letech do vesmíru. O tom všem jsou Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky.
Druhý ročník Brněnských dnů pro kosmonautiku je kombinací akcí pro veřejnost, nadšence, odborníky i businessmany. Každý zájemce o vesmír si na nich může najít své – hackatony, přednášky, happeningy, polootevřené i úplně otevřené dveře, stejně jako nejrůznější taškařice.
“Je to taková kombinace interaktivních záležitostí, přednášek, filmových prezentací a podobně. V pondělí jsme začali soutěží pro jednotlivce i týmy - picoBalloon Challenge, což je soutěž, kdy máte navrhnout takovou malou sondičku, přidá se na celofánový balonek a vypustí se. A soutěž je o tom, aby balon co nejdéle vydržel ve vzduchu a vysílal svoji polohu.” Jiří Dušek ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
PicoBalloon Challenge 2020 byla určena pro přihlášené konstruktéry. Přesto, že se pondělní dopolední počasí tvářilo
přívětivě, někteří soutěžící měli smůlu a jejich sonda ukončila svoji pouť ještě dříve, než mohla vystoupat dostatečně vysoko. Ti šťastnější pak s očekáváním mohli sledovat, jak si jejich sonda povede.
“Od rána se koukáme odkud fouká vítr. Teď fouká na Polsko, což je dobře, protože chceme být nad Evropou, takže tak. A mraky dnes nejsou, takže taky dobrý.” Vladimír Veverka soutěžící z brněnské vývojářské firmy
“Minulý rok jsem tu byl druhý s tím, že můj balon letěl 4 hodiny. Nyní moje balony letěly nejvíc přes 130 hodin, ale jsou tu i lidé, co vypustili už stovky pico balonů, takže je to různé. Ale chci samozřejmě získat co největší finanční podporu.”
Jakub Nagy Slovenská organizace pro vesmírné aktivity
I další program letošních Brno Space Days opravdu dokazuje, že z Brna a Jižní Moravy je do vesmíru blízko. Společnosti v Brně a okolí, které mají co do činění s kosmickým výzkumem, pro zájemce zpřístupnily svá pracoviště na Dni otevřených dveří.
“Večer potom máme premiéru představení, které se jmenuje Vesmír 3D a je vlastně o krásách vesmíru. Toto představení budeme potom dávat celý březen, duben i květen, takže se dostane na všechny.”
Jiří Dušek ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
Brno, respektive Jihomoravský kraj, je centrem Českého kosmického průmyslu. Je zde skutečně nejvíc společností, co vyvíjí
různé hardwarové nebo softwarové komponenty, které létají do vesmíru.
“Například v Medlánkách je společnost, která dělá komponenty pro kosmické rakety Vega, v Maloměřicích je společnost, která udělala část sondy, která letos pravděpodobně přistane na povrchu Marsu, a před pár dny jsme viděli, jak odstartovala družice Solar Orbit, která bude zkoumat vesmír. Je to projekt Evropské kosmické agentury a řada různých řešení na této družici pochází právě z Brna.”
Jiří Dušek ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
Hvězdárna a planetárium kromě Dnů jihomoravské kosmonautiky během celého roku organizuje i řadu dalších akcí, na kterých vesmír a vše kolem něj přibližuje široké veřejnosti. A na některé z nich se samozřejmě vypravíme i my s kamerou. Pavel Štěpánek, TV Brno 1.