Brněnští vědci zkoumají parazity goril
- 1. října 2020,
- 9:27,
- Brno,
- Jana Holubová
Tým brněnských vědců získává poznatky o parazitech a zároveň pomáhá během výjezdů do Afriky a Asie. V rámci projektu zaměřeného na horské gorily pravidelně vyjíždějí nasbírat materiál pro výzkum. To vede k prestiži českých vědců i k předávání zkušeností tamním pracovníkům.
Tým vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky už více než 10 let pracuje v různých zemích Afriky i Asie na výzkumu parazitů u primátů. Z posledního výjezdu, tentokrát do Rwandy přivezli materiál pro výzkum helmintů u horských goril a jejich práce pomáhá nejenom vyřešit záhadu úmrtnosti těchto primátů, ale také vyvinout nové metody a postupy.
„V našem týmu jsme relativně nedávno vyvinuli nový diagnostický protokol, kdy můžeme detekovat celé komunity těch helmintů. Momentálně můžeme tento protokol aplikovat i tady v ČR, protože máme aktivní další projekt, kdy se hodnotí komunity strongilidních hlístic u skotu na pastvinách,“ uvedla Barbora Červená, členka vědeckého týmu VFU Brno.
Protokol vyvinutý při práci s africkými primáty teď laicky řečeno mohou čeští vědci využít při práci s našimi typickými zvířaty, jako je například kráva. Své poznatky, metody a zkušenosti navíc brněnští vědci předávají dál. Součástí projektu je totiž také vzdělávání pracovníků přímo ve Rwandě.
„Což vlastně pomáhá tomu, že i potom v té zemi se dokážou nějakým způsobem poprat s těmi problémy.“ Řekla Barbora Červená, členka vědeckého týmu VFU Brno.
Do projektu jsou zapojeni také vědci například z Itálie, Španělska či Francie. Cílem je zjistit, zda paraziti goril mohou za jejich zvýšenou úmrtnost v posledních letech. Tým vědců na výjezdu sbírá vzorky jak samotných helmintů tak tkání goril.
„Tkáně se nemohou samy vyvážet, ale extrahovaná DNA už ano, takže jsme s kolegyní připravily vzorky, které se pak budou moci transportovat do České republiky a tady se budou dále zpracovávat, bude se s nimi dělat molekulární analýza a budou se zjišťovat různé linie hlístic, které parazitují u goril,“ uvedla Eva Jiroušová, členka vědeckého týmu VFU Brno.
U goril vědci nalezli několik druhů parazitů, většinou nepřenosné na člověka. Jsou to například určité druhy tasemnic či oblých hlístic. Výjezdy podobného typu nabízejí vědcům a brněnským institucím možnost získat nejen nové poznatky, ale i vytvářet nové příležitosti.
„Otevírají se dveře pro další a další projekty, které pomáhají prestiži českého týmu díky tomu, že z toho vznikají kvalitní publikace, což přináší potom peníze těm institucím, ale samozřejmě to zlepšuje potom situaci v zemích, ve kterých pracujeme, protože tam pomáháme objasňovat některé konkrétní problémy,“ dodala Barbora Červená, členka vědeckého týmu VFU Brno.
Například ve Středoafrické republice tým zjistil, že tam existuje přenos parazitů mezi primáty a lidmi a nabídl možnosti řešení situace. Málokdo si možná uvědomuje, že lidé, kteří se vydají gorily pozorovat mohou být, pokud jsou nemocní, spíše rizikem pro gorily, než že by to bylo opačně.