Podmínky oprav ohrožených budov se zjednodušily
- 8. února 2021,
- 10:20,
- Brno,
- Jana Holubová
Zpřesněný metodický pokyn k výstavbě a opravám v záplavových oblastech může urcyhlit rozvoj města. Díky němu vlastníci domů, bytů, vodoprávní úřad i developeři vědí, jak postupovat. Metodika se týká jak malých oprav, tak třeba výměny technických sítí.
Vlastníkům domů v oblastech ohrožených povodněmi se otevřely nové možnosti. Po jednáních iniciovaných brněnským magistrátem upravilo Ministerstvo životního prostředí metodický pokyn, který stanovuje podmínky výstavby a úprav budov v záplavových oblastech. Uvolnil se tak pomyslný špunt, který rok a půl brzdil výstavbu například v okolí Mendlova náměstí, Nových sadů či v Komíně.
„Obecně se dává nový prostor nějaké výstavbě. Ta výstavba je limitovaná, ale je obecně možná. Jedná se například o rekonstrukce, dostavby, výstavbu infrastruktury apod., které doposud nebyly možné,“ řekl Jiří Heinl, obchodní ředitel, IMOS development.
Z předchozího výkladu pravidel výstavby v těchto oblastech totiž nebylo možné navyšovat hodnotu majetku, tedy daných staveb. Zjednodušeně řečeno si tak vlastníci nemohli v bytě vyměnit ani okna. První změna se týká oblastí, kde již nějaká zástavba je a pozitivně ovlivnila také projekty developerských firem. Jedna z nich se například před úpravou podmínek potýkala s problémy při výstavbě objektu v ulici Leitnerova.
„My doufáme, že pomocí současných výkladů bude možné tu stavbu realizovat v plném rozsahu, tak, jak má městská výstavba vypadat,“ uvedl Jiří Heinl, obchodní ředitel, IMOS development
Úprava metodiky také pomáhá vodoprávnímu úřadu lépe rozhodovat, v případě výměny a oprav technických sítí.
„Tou druhou změnou, v těch oblastech dnes nezastavěných, to znamená typicky třeba ta jižní čtvrť, tak tam budou moct být povoleny a zrealizovány technické sítě, které jsou pod zemí, tzn. typicky kanalizace, vodovod, plynovod, elektřina. A nově budou moct investoři získat územní rozhodnutí s takzvaným odkladem,“ řekl Petr Hladík,1.náměstek primátorky města Brna.
To znamená, že bude vodoprávní úřad dávat kladné stanovisko, avšak s podmínkou, že výstavba začne až poté, co bude zrealizována a zkolaudována protipovodňová ochrana. Na budování protipovodňových opatření město intenzivně pracuje.
„My teď budeme realizovat tříkilometrový úsek a projektujeme další dva velké úseky jak na Svratce, tak na Svitavě,“ doplnil Petr Hladík,1.náměstek primátorky města Brna.
Tato změna by v některých částech města mohla výrazně urychlit bytovou výstavbu.