Dříve zpustošený hřbitov je kulturní památkou

V osmdesátých letech 20. století byl těžce zpustošen, avšak město Břeclav jej počátkem devadesátých let dalo opravit. Řeč je o Židovském hřbitovu v Břeclavi. K tomuto hřbitovu náleží dům správce a hrobníka a také obřadní síň.

Reklama

Hřbitov leží poblíž centra města u veslařského areálu. Založen byl pravděpodobně po polovině 17. století. Areál hřbitova, dokončený roku 1892 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, představuje typickou židovskou památku břeclavského regionu. Původní hřbitov však poznamenala devastace jak za nacismu, tak i v letech budování reálného socialismu.

“Ten hřbitov měl 3 krát větší rozlohu, než je teď. To co se tady nachází, jsou takové zbytky, které byly shromážděny a ty náhrobky nejsou na místech, kde původně byly.Co zde stojí za shlédnutí, to je to hlavní, to je Kufnerova hrobka, která nás zaujme svojí krásou. Dále pak umrlčí komora, která je bohužel v dost dezolátním stavu.” Zdeněk Němec průvodce, Městské muzeum a galerie, Břeclav

Za shlédnutí však samozřejmě stojí většina náhrobků, nápisů na nich a hlavně znamení, které jsou do náhrobků vytesány. Tato znamení ukazují, čím se za svého života nebožtík zabýval.

“Když je tam koruna, tak je to třeba rabín, když je tam olivovník, tak to byla třeba dobrá hospodyně, když je tam umyvadlo, tak to byli koheni, ti, co umývali ruce kněžím.” Zdeněk Němec průvodce, Městské muzeum a galerie, Břeclav

V židovském náboženství je hřbitov svatým místem a neměl by být nijak narušován. To se v případě břeclavského hřbitova nepodařilo splnit a osud některých náhrobků byl docela smutný.

“Když se v osmdesátých letech město rozhodlo to tady nějakým způsobem proměnit a prodávali tady místa na stavební pozemky, tak ten hřbitov byl zrušen. Náhrobky byly převezeny a byli s nimi zpevňovány řeky Dyje.” Zdeněk Němec průvodce, Městské muzeum a galerie, Břeclav

Na lepší časy se pro toto místo začalo blýskat počátkem devadesátých let, kdy město nechalo hřbitov opravit a stal se také kulturní památkou České republiky. Součástí hřbitova je též obřadní místnost, která je sice zevnitř zdevastovaná, zvenčí se na ní zub času nijak zvlášť nepodepsal.

“Ty tašky a vůbec i ty cihly, jsou velice zachovalé a jsou z bývalé Lichensteinské keramiky. Když se podíváme na ten domek tady vedle, kde byl správce hřbitova, tak byl obdobným způsobem dělán. Ta keramika byla velmi významná. My jí nakonec vidíme například na Lednickém zámku a podobně.Je tak odolná, že vypadá jako nová, přesto, že toho má hodně za sebou” Zdeněk Němec průvodce, Městské muzeum a galerie, Břeclav

Na židovském hřbitově v Břeclavi se sice už od roku 1938 nepohřbívá, kouzlo a zvláštní krása tohoto místa však rozhodně stojí za návštěvu. Pavel Štěpánek, TV Brno 1.
Michal Maryna Company s.r.o. okres Vyškov
Vyškov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

ZOŠI AGRO, s.r.o. - 01
Nové Bránice
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

EDISTAV družstvo Ořechov
Ořechov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu