Víkend s řezbáři v Paláci šlechtičen proběhl za velkého zájmu široké veřejnosti

  • 14. listopadu 2024,
  • 21:39,
  • Brno,
  • Jan Kruba

Druhý víkend v listopadu si mohli zájemci vyzkoušet, jak se vyrábí dřevěné loutky.

Reklama

Loutky se vyráběly už v dobách lovců mamutů. Před čtyřmi tisíci lety, už existovali ve starém Egyptě první loutkáři, tedy lidé mistrně ovládající loutky před žasnoucím publikem.

A jak je vidět v Paláci šlechtičen v expozici Loutkářské umění, nepřestávají fascinovat malé i velké ani dnes.

“ My v té naší sbírce máme v současné době kolem čtyř tisíc předmětů. Loutkových. Nejsou to jenom loutky, ale dekorace, různé rekvizity,” uvedl Jaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea.

Muzeum pořádá I různé akce. Třeba nedělní dopolední loutková představení. Nebo workshopy. Jeden velmi zajímavý jste mohli navštívit druhý víkend v listopadu.

“ A ta dnešní akce, kterou momentálně prezentujeme, ta se týká řezbářství, zejména tedy řezbování loutek.

Takže kdo sem přijde, ať už dítě nebo dospělý, rodiče s dětmi, tak si můžou vyzkoušet jak tedy řezbování loutky, jak se řeže dláty do dřeva, tak si můžou zkusit vyrobit nějakou z těch vánočních ozdob,” doplnil Jaroslav Blecha, ředitel uměnovědného muzea.

“ Základ té loutky je hlavička. Ta se musí dobře promyslet. Všechno ostatní se odvíjí od podoby té hlavičky.

Když chci vystihnout podobu, tak rozhodně se dělají líp starší lidé než nějaké mladice. Protože ty mladice prostě, tam stačí tady něco ubrat jinak a ten výraz se změní, “ vysvětlil Jiří Olšanský, řezbář loutek.

Čas a zkušenosti vrývají do tváří stopy a tak jsou mnohem charakterističtější než tvář mladá, ještě nepopsaná.

“ To co jim tady předkládám, tak jsou takový už polotovary, takže může pokračovat na tom a prostě někam, k nějakýmu finále to dotáhnout,” popsal Jiří Olšanský, řezbář loutek.

“ Pro stálou expozici Loutkářské umění a tradiční kultura na Moravě v zrcadle času, připravujeme řadu doprovodných programů.

V rámci dnešního workshopu, kdy máme tady v expozici Loutkářského umění, k dispozici dva šikovné řezbáře-loutkáře, tak si naše oddělení připravilo takovou malou kreativní dílničku, “ uvedla Sylva Brychtová, vedoucí dětského muzea.

ANKETA

“ Tady pan řezbář dělá nádhernou práci se dřevem, děti si můžou to dřevo osahat a spoustu jim toho řekne, no a tady si můžou z těch hoblin povyrábět nějaký drobnosti jako například takový srdíčko.”

“ Je hezké, když mám příležitost jak se to všechno vyrábí, připravuje, tak to je podle mne super.”

“ Vnučka se tady učí nebo zkouší s hoblíkem pracovat.”

“ Moc se mi tady líbí. Mně se loutky moc líbí a jako ta řezbářská řemesla se mi moc líbí.“

Dopřát dětem i dospělým možnost seznámení se dřevem a principy výroby z něj je dar. A Moravské zemské muzeum a jeho různá oddělení, vzhledem k svým možnostem, tento dar rozdávají plnými doušky.




BONAGRO, a.s. - Jiříkovice
Jiříkovice
od 30 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - Brno, Jihomoravský kraj
Brno
od 7 800 Kč/měsíc

Detail

M Security and Cleaning s.r.o. - Modřice
Modřice
od 133 do 138 Kč/hod.

Detail
Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu