Výstava MZM "Boty. Odraz tradice" dává příležitost mladým tvůrcům

  • 25. října 2024,
  • 18:00,
  • Brno,
  • Jan Kruba

Výstava Moravského zemského muzea "Boty. Odraz tradice" ukazuje historickou obuv jako svébytné řemeslné dílo, které může inspirovat i současné tvůrce.

Reklama

Výstava Moravského zemského muzea “ Boty. Odraz tradice” je vlastně výstavním projektem. Je vyvrcholením spolupráce Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

“ Vymysleli jsme takový projekt, abychom mohli naše aktivity spojit. My jsme chtěli ukázat, dříve samostatně nikdy nevystavený, fond tradiční obuvi a dobové městské obuví, který zpracujeme u nás v muzeu, ve spojení s designérskými realizacemi studentů ateliéru designu obuvi,” uvedla Gabriela Rožková, kurátorka výstavy.

Výstava je zajímavá i procesem svého vzniku. Studentům bylo umožněno prozkoumat jednotlivé exponáty, aby pak, na základě inspirace, vytvořili novou funkční obuv, kterou pak sami odzkouší.

“ Já jsem vybrala z depozitáře asi padesát párů různé obuvi, chtěla jsem aby ten výběr byl různorodý, aby byla zastoupena mužská, ženská obuv, tradiční, i městská. Aby to byly Boty pro různé příležitosti,” dodala Gabriela Rožková, kurátorka výstavy.

Studenti si exponáty mohli prostudovat, vyfotit a popsat aby si pak vybrali téma, které využijí pro svůj konkrétní projekt.

“ Celkem jsme jim nechali volnou ruku ve výběru těch inspiračních prvků, jestli jim bude materiál nebo zdobené prvky nebo region použití, ve kterém se používala tato obuv, to jsme nechali na nich. A byli jsme zvědaví na tu realizaci, ten výsledek,” upřesnila Gabriela Rožková, kurátorka výstavy.

Muzeum tedy do projektu vložilo paměť a studenti dle vlastního výběru přijali inspiraci a potom přidali svou jedinečnou fantazii.

“ Často tomu lidé říkají technika vrápení, ale u nás se tomu říká krabováni, ta obuv jsou krabovačky, je to z oblasti Nivnice,” vysvětlil Arnošt Mikulička, student ateliéru designu obuvi UTB Zlín.

Krabováni nebo též vrápení je velmi náročná ruční práce.

“ Ševcovské řemeslo si předáváme z kolena na koleno a pocházím z malé vesničky, kde tady tuto tématiku zpracováváme už dlouhodobě, takže mně to dost nakoplo v tom, pořádně jako zreplikovat tady tu folklorní obuv do moderního provedení, “ dodal Arnošt Mikulička, student ateliéru designu UTB Zlín.

“ My jsme rádi, že můžeme takové projekty spolu s našimi partnery realizovat, protože Moravské zemské muzeum se už dlouhá léta, jako jedno z témat kterému se věnuje Etnografický ústav, věnuje právě nějakému propojení tradice a vlastně současného designu. Není to první projekt podobný, a je to téma, které považujeme za velmi aktuální a snažíme se k němu pravidelně vracet.” dokončil Jiří Mitáček, generální ředitel MZM.

Bez harmonie mezi novým a tím co tu bylo dříve, ztrácíme pozvolna orientaci a své kořeny, na které bychom spíš měli být hrdí.




DOZETR s.r.o. - 01
Vojkovice
od 30 000 do 48 000 Kč/měsíc

Detail

KTS EKOLOGIE s.r.o. - Šlapanice
Šlapanice
od 220 Kč/hod.

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - Vracov
Vracov
od 130 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu