Součástí sbírky botanické zahrady jsou i zkameněliny
- 17. února 2025,
- 18:00,
- Brno,
- Jakub Švarc
Ve sklenících botanické zahrady jsou v expozicích a ve vitrině ukázky zkamenělin rostlin od prvohorních až po třetihorní.
Botanickou zahradu v Brně zná snad každý brňák, málo kdo však ví, že se zde nachází i zkameněliny. Ty lidé nejčastěji znají v podobě trilobitů nebo zkamenělých kostí. V Botanické zahradě však návštěvníci narazí na fosílie rostlin. Ty se nachází mezi ve skleníku Kapradin a Cykasů a pochází z období druhohor.
Jana Jandová, vedoucí skleníku zkamenělin: „Je to období dinosaurů a v podstatě to jsou rostliny, které přežily dobu ledovou. Ty fosilie vlastně vznikly tím, že rostliny nebo živočich uvízli v usazeninách zpravidla pod vodou, odumřeli jim měkké tkáně a zůstaly jen ty tvrdé, což znamená kosti, zbytky od vajíček a podobně. Mezery se pak usazovaly různými minerálními usazeninami a následně došlo k tomu zkamenění.“
Díky fosiliím se dá zjistit v jaké době rostliny nebo živočichové žily, ale také to jak vypadali. Zkameněliny nejsou mezi kapradinami náhodou, ty se totiž v období druhohor také vyskytovaly.
Jana Jandová, vedoucí skleníku zkamenělin: „Mohou tu vidět zkameněliny přesliček a plavuní, které tu pěstujeme. Lidé je mohou znát například z filmu Cesta do pravěku nebo z knížek, které ilustroval Burian. I to je důkaz, že v té době žily.“
Jednou ze zajímavostí je také živoucí fosilie Wolemie vznešená, která je velmi vzácná. Znovu byla objevena v devadesátých letech v Austrálii.
Jana Jandová, vedoucí skleníku zkamenělin: „Říká se jí živoucí fosilie proto, protože se objevovala právě v těchto zkamenělinách. Mělo se za to, že tento druh už vyhynul. V 90. letech byly náhodně v údolí Wollemi prováděn jiný výzkum, a právě při něm bylo objeveno asi 300 kusů této Wolemie vznešené. Je to přísně střežené a nyní je z toho národní park.“
Zkameněliny se nejčastěji nachází v sedimentárních horninách, jílovitých břidlicích, vápenci a pískovci.