Výstava Voda v Brně ukazuje, jak město reaguje na klimatické výzvy
- 21. července 2025,
- 18:00,
- Brno,
- Miroslav Šálek
Voda je pro Brno stále důležitějším tématem. Nová výstava v Urban centru ukazuje, jak město s vodou pracuje a jak ji chce chránit i do budoucna.
Brno čelí výzvám, které přináší extrémní výkyvy počasí a změny klimatu. Odpovědí města mají být konkrétní projekty zaměřené na vodu – a právě ty přibližuje nová výstava s názvem Voda v Brně, kterou si mohou zájemci prohlédnout v Urban centru u Staré radnice.
„Výstava Voda v Brně se věnuje projektům zaměřeným na ochranu životního prostředí, protipovodňová opatření a obnovu vodních toků. Návštěvníci si mohou prohlédnout, jak probíhala protipovodňová opatření na Poříčí nebo revitalizace Staré Ponávky a Holáseckých jezer,“ říká pracovnice vztahů k veřejnosti Magistrátu města Brna Klára Opálková.
Voda jako klíčový prvek městského prostředí je dnes v Brně stále více pod drobnohledem. Důvodem jsou čím dál častější extrémní projevy počasí, na které je potřeba reagovat dlouhodobě a systematicky.
„Vnímáme ty změny klimatu, které se projevují hlavně v posledních letech, kdy se střídají období sucha nebo také přívalových dešťů. Na to samozřejmě reagují všechny projekty, které se týkají vody. Protipovodňová opatření – tam je ten cíl jednoduchý a primární, to je ochrana obyvatel před velkou vodou, protože řeka Svratka ani Svitava nebyly stavěny na to, aby zvládly stoletou vodou neovlivněnou činností Brněnské přehrady,“ říká tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.
Zatímco u některých projektů se práce blíží ke konci, další se už rýsují na obzoru.
„Poté, co budou dokončena protipovodňová opatření na Poříčí, tak se vrhneme na ty, která následují v dalších etapách. To je etapa Trnitá – tam plánujeme, že práce by mohly začít v roce 2026. V současné době tedy se snažíme získat stavební povolení. Další prioritní etapa je Zbrojovka. Tam máme předprojektovou přípravu. Očekávám, že ta realizace zde by mohla začít v roce 2028,“ upřesňuje očekávání Poňuchálek. Dál máme další projekty, které reagují na právě někdy nedostatek vody. Proto máme v přípravě projekt, který se nazývá Adaptační opatření ve městě Brně. To je přebudování určitých ploch, které budou lépe zasakovat právě vodu, případně ji zachytávat. A i v jiných projektech, které se týkají například rekonstrukcí ulic, případně dalších ploch – parků a tak dál – vždy plánujeme to, že tu vodu chceme lépe zachytávat tak, aby neodtekla při deštích například jen do kanalizace,“ přibližuje detaily vodních projektů Poňuchálek.
Výstava Voda v Brně chce návštěvníkům ukázat, že voda není jen téma pro odborníky.
„Doufáme, že si návštěvníci po zhlédnutí výstavy uvědomí, jak je voda vzácná a jak je potřeba ji vnímat z hlediska města komplexně. Jako vodu povrchovou, podzemní, odpadovou i srážkovou. Brno to reflektuje v celé řadě projektů, které se zaměřují na ochranu proti povodním, hospodaření se srážkovými vodami i odvodnění. Všechny tyto projekty jsou pro nás klíčové a jejich cílem je udržitelný rozvoj města,“ říká k důležitosti vodních opatření Opálková.
Výstavu Voda v Brně najdete v Urban centru u Staré radnice. Otevřená bude až do 5. září – a může být dobrým důvodem k zamyšlení, jakou roli voda hraje v našem městě i každodenním životě.