Betlémy jsou 800 let stará tradice
- 2. ledna 2025,
- 18:00,
- Jižní Morava,
- Jan Kruba
Tišnov se může pochlubit Betlémskou stezkou, která je ve svém rozsahu unikátní počin.
Bitva tří císařů je významným prvkem historie Brna a jeho okolí. Každoroční rekonstrukce bitvy je velice propagovanou akcí. Ale není to jediná vzpomínka na bitvu. Již méně se ví třeba o Vyškovské vzpomínce, která se konává pravidelně v úterý před výroční sobotní bitvou.
“ Ve Vyškově jsou to vzpomínkové akce na dobu, kdy Vyškov si procházel v podstatě takovou tou situací válečnou, před samotnou bitvou u Slavkova,” uvedla Jana Kolčářová, organizátora vzpomínkový akcí ve Vyškově.
Přes Vyškov se prohnala vojska hned třikrát zasebou.
“ Byla spousta raněných a v samotném Vyškově byl lazaret přímo na zámku, další lazaret byl potom tam, kde dnes je postavený kříž na bývalém vojenském hřbitově na Trpínkách,” vysvětlila Jana Kolčářová, organizátorka vzpomínkových akcí ve Vyškově.
Vzpomínkové akce ve Vyškově se konají už od roku 1995. Vznikly na schůzi ve spolupráci muzea Vyškovska, městského kulturního střediska a Vlastimila Schildbergera reprezentujícího tehdy habsburská vojska.
“ Přišla jsem na schůzku taky já a zapojila jsem poprvé studenty z Oživlé historie. Je to pořád akce nadšenců, finančně určitě nemůžeme poskytnout tolik peněz, jako poskytují velké akce. Ale i tak, ve Vyškově se sjede 150 až 200 účinkujících jak z řad vojáků, tak z řad dobových civilistů,” vzpomíná Jana Kolčářová, organizátorka vzpomínkových akcí ve Vyškově.
Vyškovskou bitevní ukázku podle slov Jany Kolčářové, shlédne pravidelně dva až tři tisíce lidí.
Ani při každoroční Křenovické akci, která je vždy v předvečer před velkou ukázkou ve Tvarožné, si pořádající nemohou stěžovat na slabou účast.
“ Pánbůh mi nadělil to, že se mi poštěstilo velet sedmapadesátému regimentu řadové pěchoty. No teďka jsme na to vzpomínali, tak jsme tady po pětadvacátý. Ti lidičky to dělají protože je to baví, maj to rádi a jsou schopni udělat něco pro, vlastně, místní, “ řekl René Ragas, velitel 57 regimentu Francouzské řadové pěchoty.
Ale ani takovéto akce se neobejdou bez finanční podpory úplně.
“ Dostáváme peníze od obce a máme nějaký sponzory. Takže,netáhneme to úplně jako sami, to by se nedalo,” prozradil Oldřich Bartošek, pořadatel Křenovické ukázky.
V Křenovicích je možné vidět noční bitvu, zúčastnit se pietního aktu u hromadných hrobů a stejně jako ve Vyškově, můžete cítit a nasávat atmosféru historie, která je všude kolem vás. Nikoli pouze v ohraničeném prostoru před vámi.
“ Dokud ty lidi chodí, tak proč ne. A dneska to byl důkaz. Tolik lidí já jsem jako nečekal. Možná to udělalo i to počasí, že vyšlo, ale skutečně jako…. Takže pokud chodí, musíme dělat,” řekl Oldřich Bartošek, pořadatel Křenovické ukázky.
Vyškov a Křenovice nejsou zdaleka jediné vzpomínkové akce na Slavkovskou bitvu, ale rozhodně patří k těm, které jsou pořádaný s čistým nadšením pro věc.