Fuchsovu vilu může poškodit rekonstrukce

  • 11. září 2019,
  • 17:27,
  • Brno,
  • Jana Holubová

Město Brno se spolu s památkáři snaží zachránit Fuchsovou vilu před poškozením. Její část, která není památkově chráněná, by se měla rekonstruovat. To by ale navždy změnilo odkaz významného architekta.

Reklama

Kvůli plánované rekonstrukci části Fuchsovy vily hrozí, že bude nenávratně poškozen odkaz významného architekta. Památkově chráněna je totiž pouze jedna její budova. Návrh na zařazení této části mezi kulturní památky ministerstvo kultury zamítlo. Město proto aktuálně schválilo výzvu směrem k ministerstvu, kde žádá její zpamátnění.

"Ta debata je poměrně komplikovaná, protože budova nemá původní interiér. Musel by být zařízen případně nějakými replikami, případně nějakým nákupem nového nábytku, a to byl jeden z argumentů proti zpamátnění," uvedl Filip Chvátal (KDU-ČSL), radní, město Brno.

Zároveň je ale podle zástupců města i Národního památkového ústavu zásadní udržet takovou památku v nepoškozeném stavu.

"Pokud by došlo k nějakým zásadním stavebním úpravám, zejména teda exteriéru toho domu, tak vlastně dojde i k masivnímu poškození té vlastní Fuchsovy vily," řekl Aleš Homola, zástupce ředitele, NPÚ, ÚOP v Brně.

Hledání řešení situace stěžuje závod s časem. Na stavebním úřadě v městské části Brno Žabovřesky je totiž už teď žádost o stavební povolení na kompletní změnu této budovy. Proto hledá město i další možnosti, jak vilu zachovat.

"Zároveň jsme vyvolali i jednání s majiteli tady právě této vily, jestli by nešlo z její strany dojít k nějaké dohodě na odkup této vily, tak aby tam mohl případně vzniknout nějaký památník našeho nejvýznamnějšího architekta Bohuslava Fuchse," dodal Filip Chvátal (KDU-ČSL), radní, město Brno.

"Ten dům je vlastně nedílnou součástí toho jeho vlastního rodinného domu, což je skutečně mimořádná architektura," sdělil Aleš Homola, zástupce ředitele, NPÚ, ÚOP v Brně.

Pokud by se budovu podařilo odkoupit, mohl by vzniknout nejenom památník, ale také by město mohlo propojit vilu s ostatními funkcionalistickými památkami v okolí a vytvořit tak jednotný komplex. Fuchsova vila není v tuto chvíli jediná památka v moravské metropoli, jejíž budoucnost je ohrožena.

"My tady v Brně máme takový velký problém, že celá řada budov se stala kulturní památkou na konci osmdesátých let procesem, který dneska byl vlastně právně zpochybněn, takže my máme spoustu staveb, které jsou velmi hodnotné, zejména stavby secesní a tady právě funkcionalistické, kde skutečně hrozí to, že oni o ten památkový status přijdou," vysvětlil Aleš Homola, zástupce ředitele, NPÚ, ÚOP v Brně.

Jedná se například o řadu domů v Masarykově čtvrti či v Černých polích, několika činžovních domů v okolí ulice Veveří nebo v Králově poli. Celkem bude muset Národní památkový ústav společně s městem Brnem tento problém řešit u více než stovky budov.
MORAVOSEED CZ a.s.
Mikulov
od 20 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Gaudeo restaurant s.r.o.
Štítary
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Sociální služby Vyškov, příspěvková organizace
Vyškov
od 17 070 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu