Škodám způsobeným větrem se dá i předcházet

  • 1. října 2019,
  • 18:18,
  • Brno,
  • Pavel Štěpánek

Jižní Moravu zasáhl poslední zářijový den silný vítr. Kvůli popadaným stromům nejezdily v některých úsecích vlaky a hasiči zaznamenali desítky výjezdů. Jak před povětrnostními vlivy chránit sebe nebo svůj majetek jsme zjišťovali s naší kamerou.

Stáhnout video
Reklama

Například v Brně - Líšni bylo v pondělí dopoledne kvůli silnému větru bez elektřiny asi 2500 domácností. I díky tomu, že na Moravě nebyl vítr tak intenzivní, postupně se dařilo poruchy na elektrickém vedení odstraňovat. K několika desítkám případům v Brně a okolí vyjížděli také hasiči.

“My jsme zaznamenali nárůst počtu výjezdů v souvislosti se silným větrem přibližně od 8:30, během dopoledne evidujeme cca 30 událostí, které mají nějakou souvislost se silným větrem, jedná se především o odstraňování popadaných stromů ze silnic, zprůjezdňování komunikací. Ze začátku bylo nejvíc práce v Brně a jeho blízkém okolí, teď už máme navýšení výjezdů také na Blanensku a Břeclavsku,” popsal Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí, HZS JMK.

Pracovníci Veřejné zeleně pravidelně kontrolují porosty a preventivně odstraňují potenciálně nebezpečné větve či stromy.

“Chodíme každým rokem na nějakou pochůzku, kde kontrolujeme zdravotní stav těch stromů, provedeme případně zdravotní řez, nebo to konzultujeme při výskytu dřevních hub s odborníkem,” uvedl Tomáš Trnka, komunikace s médii, Veřejná zeleň města Brna.

Větrné počasí je pro člověka nepříjemné, ovšem může být také nebezpečné. Zvláště, pokud se pohybuje v prostoru, kde by jej mohli zranit ať již padající větve či stromy nebo jakékoli neupevněné předměty. I pro majitele nemovitostí znamená větrné počasí možnost nepříjemností nejen kvůli vzniklým materiálním škodám.

“Je potřeba u svých nemovitostí zajistit bezpečnost. To znamená třeba na balkonech nebo na dvorcích rodinných domů zajistit předměty, které by mohly odlétnout, někoho zranit, tak aby k tomu nedošlo. Samozřejmě se vyvarovat pohybu pod nebezpečně vypadajícími stromy, parkování omezit také mimo stromy. Počítat s tím, že poryv větru může způsobit třeba u nákladních vozů nějaké dopravní komplikace,” poradil Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí, HZS JMK.

V minulosti několikrát došlo k poranění padající větví například v parku. V živé paměti máme i loňský případ zranění ženy na brněnském hřbitově. O tyto prostory se stará Veřejná zeleň města Brna. Zajímalo nás, jaká opatření přijímají v případě nebezpečí silného větru, zda třeba do některých míst lze zakázat dočasně i vstup

“Zákaz vstupu vyloženě, to my většinou nedáváme, to potom řešíme spíš formou varování na našich stránkách, ale fyzicky do parku žádné cedule neumísťujeme. Předpokládáme tak nějak zdravý selský rozum, když je větrno, tak lidé by se neměli zdržovat kolem těch stromů,” doplnil Tomáš Trnka, komunikace s médii, Veřejná zeleň města Brna.

Protože podzim je roční období, kdy vítr má silnější foukání ve své pracovní náplni, měli bychom právě v těchto dnech a týdnech sledovat předpovědi meteorologů a možné problémy či nepříjemnosti očekávat a sami jim předcházet.
Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, příspěvková organizace
Slavkov u Brna
od 27 530 do 32 340 Kč/měsíc

Detail

Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o.
Brno
od 90 000 do 110 000 Kč/měsíc

Detail

Allrisk a.s.
Brno
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu