Brno střed sehnalo posily k volbám

  • 14. září 2020,
  • 9:14,
  • Brno,
  • Jana Holubová

Shánění členů volebních komisí do Brna-střed doprovázely komplikace. Městská část však nakonec získala nejen dostatečný počet členů, ale brigádníky pro přípravu voleb. Letos musí navíc zajišťovat k volbám i hygienické pomůcky a desinfekční prostředky.

Reklama

Městské části mají letos problém naplnit volební komise. Mohou zato obavy z nákazy koronavirem, ale i nejistota, s jakými omezeními budou volby probíhat. Náročný nábor zažily například Židenice nebo městská část Brno-střed. Tam je také nejvíce volebních okrsků.

„Městská část Brno-střed zřizuje 70 volebních místností. V každé volební místnosti musí být ze zákona minimálně 6 komisařů. Z naší zkušenosti vyplývá, že ideální počet je osm, což znamená, že musíme na každé volby sehnat 560 komisařů“ uvedla Kateřina Dobešová, tisková mluvčí MČ Brno-střed.

O členství v komisi měli v minulých letech značný zájem senioři, kteří tak pomáhali městské části zaplnit kapacity. Ti však letos mají obavy z nákazy koronavirem a jejich zájem značně poklesl. To byl také jeden z důvodů, proč musela městská část zveřejnit výzvu k přihlášení do volebních komisí.

Děkujeme všem, kteří se dodatečně přihlásili. Z velké části jsou to studenti. Nyní máme stav plný a samozřejmě potřebujeme ještě několik desítek náhradníků, protože pokud nám někdo z komise vypadne i během voleb, tak musíme obratem toho člena nahradit,“ vysvětlila Kateřina Dobešová, tisková mluvčí MČ Brno-střed.

Městská část musí být připravena nejen na to, že se člen komise nedostaví nebo onemocní, ale i na to, že bude povolán mimo volební místnost.

V městské části Brno-střed je spousta starších občanů, kteří si zvou volební komisi s přenosnou schránku domů. A v té chvíli nám dva komisaři odcházejí, takže největší zádrhel jsou opravdu ty komise, aby byly v plném počtu,“

Letošní situace vyžaduje navíc větší finanční výdaje. Především na pořízení dezinfekčních prostředků a zdravotních pomůcek. Každý člen komise prochází dvěma školeními, při každém obdrží roušku a dostane k dispozici dezinfekci. Další prostředky je potřeba zajistit i na samotný průběh voleb.

„Zatím máme spočítáno, že ty základní pomůcky, jako jsou jednorázové roušky pro komisaře, jako je desinfekce jak pro komisaře tak pro voliče, nebo také desinfekce prostor, nás vyjde přibližně na 300 tisíc korun. Samozřejmě musíme včas ten materiál zajistit. Takž to je taková komplikace,“ doplnila Kateřina Dobešová, tisková mluvčí MČ Brno-střed.

Ve volebních místnostech budou muset členové komisí také desinfikovat kliky, paravany i stol. K dispozici bude i více propisek, aby se zhruba jednou za hodinu mohly měnit. Pro voliče, kteří jsou nakaženi koronavirem zajišťuje kraj speciální způsob hlasování.
Bohemia Marten Plus s.r.o. Brno
Brno
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

LODĚNICE s.r.o. Loděnice u Moravského Krumlova
Loděnice
od 18 300 do 18 300 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. Brno
Brno
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail
Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu