Do FNUSA přichází stále více dárců krve

  • 19. února 2024,
  • 19:21,
  • Brno,
  • Jana Dostálová

Trasfuzní oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny navštívilo v loňském roce o třetinu více dárců krve než v roce 2022. Po čtyřech letech fungování je takový nárůst více než vítán. Krve ani plazmy není ale nikdy dost a proto se snaží nemocnice všemi možnými cestami tento trend udržet.

Reklama

Od podzimu 2019 funguje ve Fakultní nemocnici u sv. Anny transfuzní oddělení. Během 4 let jej začala postupně využívat řada pravidelných dárců a i těch, co přijdou poprvé, přibývá.

“Nejvíc to je vidět na číslech. Za rok 2023 například máme o třetinu více dárců než v roce 2022, celkem 10 700, plus mínus. To znamená, že to transfuzní oddělení se dostává do povědomí Brňanů. Jsme za to rádi, protože dárcovství je obecně důležitá disciplína. Jsme rádi, že tolik dárců si vybralo právě naše transfuzní oddělení,” uvedl Jiří Erlebach, tiskový mluvčí FNUSA.

Denně chodí pravidelně víc jak 30 lidí, avšak krve není nikdy dost, a tak se nemocnice snaží různými cestami přilákat nové dárce. Například valentýnskou seznamovací akcí, projektem “voňavé darování” spojeným s kosmetickými dárky či tematickou tramvají, kterou letos můžete potkat v ulicích Brna. A jak takové darování vlastně probíhá? Před návštěvou je třeba zjistit si základní informace.

“Na internetových stránkách máme vlastně sekci darování krve, kde jsou ty obecné informace vlastně o tom darování. Pokud tam nenajde nějakou informaci, která ho zajímá, tak je možné i zavolat nebo to zjistit prostřednictvím dotazu pomocí e-mailu apod.,” doplnil Jiří Erlebach, tiskový mluvčí FNUSA.

“Dámy mohou darovat po čtyřech měsících, pánové čtyřikrát za rok, tzn. po třech měsících. Je to proto, že dámy jsou od přírody méně vybaveny červenými krvinkami a také samozřejmě mají pravidelné krevní ztráty,” uvedla Jarmila Celerová, primářka transfuzního oddělení FNUSA.

Dárce čeká po příchodu měření teploty, vyplnění dotazníku, evidence a odběr krevního obrazu.

“Následuje vyšetření lékařem, kdy lékař zhodnotí dotazník, zhodnotí krevní obraz, podívá se na dárce, na jeho habitus, na jeho projevy, jestli je v pořádku. No a samozřejmě mu změří krevní tlak a tepovou frekvenci a na základě toho všeho ho buď pustí nebo nepustí k odběru,” doplnila Jarmila Celerová, primářka transfuzního oddělení FNUSA.

Pak se může přesunout na odběrový sál, kde mu zhruba během deseti minut odeberou 450 ml krve. Za odměnu ho čeká den volna z práce, benefity od zdravotní pojišťovny, drobné dárky a občerstvení přímo v nemocnici. Darovat krev ve Fakultní nemocnici u sv. Anny je možné každý všední den od 6:15 do 9:45 a délka procesu odběru je přibližně 60 minut.
ZOŠI AGRO, s.r.o. - 001
Nové Bránice
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Agentura hospodaření s nemovitým majetkem - Provozní středisko 0624 Vyškov
Vyškov
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

MACH DRŮBEŽ a.s. - Moravany u Brna
Moravany
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu