Letohrádek Mitrovských obsadili skřítci

  • 5. října 2020,
  • 11:00,
  • Brno,
  • Jana Holubová

Výstava v Letohrádku Mitrovských představuje různé druhy skřítků a trpaslíků. Na své si přijdou jak děti, které mohou využít i výtvarnou dílničku, tak dospělí. Pro ně mohou být zajímavé pohlednice nebo texty popisující historii fenoménů těchto bytostí.

Reklama

Skřítci a trpaslíci různých druhů obsadili Letohrádek Mitrovských. Na výstavě, která je jim věnována, mohou návštěvníci vidět nejen typické figury zahradních vousáčů, ale také pohádkové postavy, pohlednice a mnoho dalšího.

„Představujeme skřítky a trpaslíky historické, soudobé, potom z různých materiálů, jmenoval bych například kámen, dřevo, plast, gumu, textil a podobně. A potom jsou to skřítkové solitérní, různé druhy figurek, obrázků, reliéfů a podobně a skřítci v diorámatech,“

K vidění jsou například zahradní skřítci s hradem nebo nejstarší manufakturní skřítci z okolí Ústí nad Labem. Někteří z nich mají dokonce více jak sto let. Děti, které znají z pohádek poklady a jejich strážce, se mohou těšit na truhlici s drahokamy. A na takové prezentaci těchto bytostí nesmí samozřejmě chybět skřítci domácí.

„Tady za mnou je ukázka šedesáti skřítků domácích, kteří se vyskytují téměř v každé domácnosti, protože velmi rádi zlobí a schovávají nejrůznější věci, mě osobně nejčastěji klíče,“

Kdo bude chtít na výstavu zavítat, měl by vědět, že skřítek a trpaslík nejsou totéž. Někdy je to těžké určit, ale v principu je skřítek bytost, která žije v různých lokalitách a střeží poklady, stará se o přírodu či pomáhá horníkům.

„A trpaslíci jsou většinou lidé malého vzrůstu, kteří se potom už od Egypta, antiky, středověku, v renesanci i baroku zobrazovali na nejrůznějších záležitostech jako fresky, obrazy, sochařská díla a podobně,“

Dospělí mohou na výstavě ocenit zvětšené pohlednice, ať už s vánoční, silvestrovskou, narozeninovou či jinou tematikou. Exponáty jsou doplněny i texty, které historii fenoménu skřítků a trpaslíků popisují. Děti zase z výstavy mohou odejít s vlastním skřítkem.

„Pro rodiče s dětmi je tu i malá výtvarná dílna, kde si mohou vyrobit malého skřítka na památku nebo omalovánky a tak dále, ale věřím, že i ty velké návštěvníky zaujmou některé ty solitérní ukázky, kterých je tu zhruba 200 a jsou různého stáří, různého materiálu,“

Některé exponáty, které mají svou historii a jsou dílem známějších autorů, dosahují hodnoty až desítek tisíc korun. Prohlédnout si je mohou zájemci do 29. listopadu, kdy bude výstava ukončena.
Michal Maryna Company s.r.o. okres Vyškov
Vyškov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. Brno
Brno
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Kojot Invest s.r.o. - 001
Nové Bránice
od 16 200 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu