Poblíž MZK vznikne zastávka MHD

  • 17. března 2020,
  • 7:47,
  • Brno,
  • Marie Kadlecová

Před Moravskou zemskou knihovnou vznikne nová zastávka MHD. Město na začátku března vybralo projektanta, který zastávku navrhne. O zřízení nového místa pro nástup a výstup cestujících se přitom jednalo už v roce 2001.

Reklama

Nerudova a Klusáčkova. To jsou nejbližší zastávky městské hromadné dopravy, na kterých mohou vystoupit lidé směřující do Moravské zemské knihovny a na místní pobočku magistrátu města. To by se mohlo změnit už v příštím roce, kdy v polovině cesty mezi oběma zastávkami začne realizace zastávky nové.

„O nové zastávce u Moravské zemské knihovny se mluví už kolem 20 let. Právě od doby, kdy byla Moravské zemská knihovna v roce 2001 otevřená. Protože je právě v půlce v rámci dvou zastávek městské hromadné dopravy na ulici Kounicova a ta dochozí vzdálenost z jednoho místa na druhé je 500 až 600 metrů. Kromě MZK je tam v blízkosti také Magistrát města Brna. Pracoviště, které má na starosti řidičské průkazy, přepisy vozidel a podobně, takže ta lokalita si svoji novou zastávku MHD zaslouží.“ Markéta Vaňková (ODS) primátorka města Brna

„Je to jedna z mála dobrých zpráv, která v poslední době přišla. Ty první návrhy začínají v době, kdy se knihovna plánuje, někdy v roce 2001. Krátce po dostavbě magistrát slibuje, že zastávka bude zrealizována, nebyla. My jsme ta jednání obnovili v roce 2014, teď máme rok 2020. Přijde mi to docela rychlé.“ Tomáš Kubíček ředitel, Moravská zemská knihovna

Nová zastávka MHD uleví především starším čtenářům, kteří to momentálně mají z nejbližší zastávky asi půl kilometru. Pokud si ovšem půjčí dvě až tři knihy, i půl kilometr se pronese. Čtenářů ve vyšším věku má přitom knihovna kolem dvou tisíc. Zeptali jsme se Brňanů, co na plánovanou realizaci zastávky říkají.

"Já si myslím, že už na ni dlouho čekáme a že určitě je to dobře. Je tady hodně míst, kam lidé mohou chodit na úřad, do knihovny, takže jedině dobře."

"My bychom spíš potřebovali, že když přecházíme z budovy do budovy, tak nám zrušili přechod tady a dali ho sem. Takže mně spíš chybí přechod, zastávka ani ne."

"Sem chodí převážně mladí lidi a ti můžou ten kousek dojít."

"Pro mě osobně to není potřeba, protože chodím pěšky přes celé město. Možná to někdo potřebuje, babičky nějaké, tak to by bylo úplně super, ale já osobně to nepotřebuji."

Nová zastávka bude určena pro trolejbusy i tramvaje. Směrem do města by měla být zastávka ostrůvková a z města zálivová. Počítá se i s bezbariérovým přístupem a zábradlím okolo jízdních pruhů.

„My jsme vybrali teď zpracovatele projektové dokumentace. Ta přesná podoba bude vycházet i právě z tohoto projektu, který bude zpracováván. To znamená, pokud počítám správně, tak ve druhé polovině příštího roku, pokud vše půjde dobře, by teoreticky mohla začít realizace.“ David Grund (ODS) radní pro oblast investic

Nová zastávka vyjde město na necelý půl milionu korun. Cenu se přitom podařilo vysoutěžit nižší, než radní města očekávali. Marie Kadlecová, TV Brno 1.
STUDSTAVgroup s.r.o. - Němčičky
Němčičky
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

STANMAN s.r.o. 004
Vranov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. Brno
Brno
od 12 600 Kč/měsíc

Detail
Reklama

PR články

ESL

Více PR článků
Zavřít reklamu